Tegoroczna Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem – Do dzieła!
Jak zwykle motyw przewodni potraktowałyśmy po swojemu 😊Tym razem nie było strachów, duchów ani kleju na brokat – zamiast tego dobre historie, żywe słowo i spotkania, które niosły wiedzę, humor i wspólną radość bycia razem.
Poranek z krasnoludkami i detektywami
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od spotkań dla najmłodszych. Gościem poranka była Bogumiła Karwaszewska, autorka książki „Wielkie sprawy małych krasnoludków”, wraz z ilustratorką Sabiną Olszewską.
Były opowieści o przyjaźni, empatii i odwadze, kolorowe warsztaty i radosna atmosfera, w której dzieci przekonały się, że krasnoludki mają się świetnie w XXI wieku!
Tuż po spotkaniu przenieśliśmy się do Valleby – miasteczka, w którym detektywi Lasse i Maja rozwiązują swoje zagadki. W ramach filmowej uczty Nocy Bibliotek obejrzeliśmy projekcję „Rabuś z pociągu” – ekranizację kultowej serii książek Martina Widmarka.
Było napięcie, śmiech i sporo emocji – w końcu niecodziennie tropi się złodzieja, gdy policja… zamyka biuro detektywów!
Młodzież ze szkół podstawowych nr 2 i 3 w Wąbrzeźnie świetnie się spisała – dyskutowaliśmy o książkach z serii, detektywistycznych tropach i literackich zagadkach, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę Nocy Bibliotek.
Popołudnie pełne rozmów i emocji
Po południu przyszedł czas na wydarzenia dla dorosłych. O godzinie 17:00 otworzyliśmy wystawę „Dzielna książkowa poszukiwana od zaraz. Feminatywy w ogłoszeniach o pracę w toruńskiej prasie codziennej z lat 1867–1939”, przygotowaną przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Jej kuratorka, dr Magdalena Geraga, poprowadziła fascynujące spotkanie o językowych dziejach feminatywów – od czasów, gdy „kawiarka” czy „bieliźniarka” oznaczały po prostu zawód, po współczesne spory o to, czy „profesorka” i „dyrektorka” brzmią dumnie.
Dyskusja była gorąca – uczestnicy spierali się o sens i brzmienie żeńskich form, a rozmowa niepostrzeżenie zeszła także na feminizm, prawa kobiet i… dziennik elektroniczny w szkołach 😉.
Jak podkreśliła dr Geraga, nie chodzi o przekonywanie do jednej racji, lecz o zrozumienie, że język jest żywy, zmienny i odzwierciedla nas samych. Na koniec nasza prelegentka przyznała, że była zachwycona zarówno biblioteką, jak i poziomem rozmowy – a my dumni, że Wąbrzeźno potrafi tak mądrze debatować o słowach.
A na deser – Skiba w akcji!
Po krótkiej przerwie na kawę i słodkości nadszedł czas na prawdziwe show. O 18:30 scenę przejął Krzysztof Skiba – wokalista Big Cyca, autor, felietonista, satyryk, człowiek, który od lat udowadnia, że śmiech to najcelniejszy komentarz do rzeczywistości.
W rozmowie prowadzonej przez Macieja Czarneckiego, Skiba wspominał młodzieńcze czasy, happeningi Pomarańczowej Alternatywy, absurdy PRL-u i początki swojej artystycznej kariery. Jedno pytanie wystarczyło, by opowieści popłynęły wartkim strumieniem – z humorem, dystansem i błyskotliwymi refleksjami.
Nie zabrakło też rozmów o literaturze, bo Skiba to autor aż siedmiu książek, w tym najnowszej – „Kobiety są naiwne”. Zbiór opowiadań okazał się hitem – książki rozeszły się błyskawicznie, a długa kolejka po autografy i wspólne zdjęcia była najlepszym dowodem na to, że publiczność bawiła się znakomicie!
Na zakończenie – rozmowy przy kawie
Jak przystało na naszą bibliotekę, nie zabrakło aromatycznej kawy, herbaty i słodkiego bufetu. Bo najlepsze pomysły i rozmowy rodzą się właśnie przy filiżance czegoś pysznego
W doskonałych humorach odtrąbiliśmy zakończenie Nocy Bibliotek AD 2025 🎺
A od poniedziałku znowu „do dzieła”! Oj będzie się działo! Listopad może i przyniesie deszcz, ale w naszej bibliotece zapowiada się prawdziwy deszcz wydarzeń! 🌧️📚
Będzie inspirująco, twórczo i zdecydowanie bez nudy. Śledźcie naszą stronę i media społecznościowe, a nic Wam nie umknie!

