Relacje z wydarzeń

O słynnej Brigitte Bardot z dr. Krzysztofem Trojanowskim

O Brigitte Bardot – ikonie kina, mody i kontrowersji - w bibliotece.

WCZEŚNIEJ POLA NEGRI, TERAZ BRIGITTE BARDOT

Wąbrzeska Biblioteka po raz kolejny miała zaszczyt gościć dr. Krzysztofa Trojanowskiego, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To już jego druga wizyta – rok temu przybliżał postać Poli Negri, a tym razem spotkaliśmy się z okazji podwójnego święta: niedawno minionego Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. Tematem przewodnim była Brigitte Bardot – legenda francuskiego kina, ikona stylu i postać, która do dziś budzi skrajne emocje.

Profesor Trojanowski, specjalizujący się w romanistyce oraz historii kina francuskiego, barwnie opowiadał o karierze BB, jej wpływie na modę i kulturę oraz o kontrowersjach związanych z jej życiowymi wyborami. Publiczność miała okazję zobaczyć unikatowe slajdy ukazujące jej pierwsze kroki w modelingu, filmowe wcielenia oraz legendarne stylizacje. Okazało się, że Bardot miała większy wpływ na świat mody niż niejeden współczesny influencer!

 

BRIGITTE BARDOT - IKONA STYLU

Bardot lansowała nowe trendy, które były kopiowane na całym świecie – podkreślił profesor. – Jej styl pod każdą szerokością geograficzną kojarzył się z francuską elegancją. Nic dziwnego, że to właśnie ona została wybrana na wzór Marianny – symbolu Francji i wartości demokratycznych. Jej popiersie stanęło w merostwach całego kraju, na równi z postaciami historycznymi.

Prelekcja, choć zaplanowana na 1,5 godziny, trwała ostatecznie aż 2 godziny i 15 minut – ale kto by liczył, gdy profesor Trojanowski tak fascynująco snuł swoją opowieść! Na zakończenie odbył się miniquiz dla uważnych słuchaczy, a nagrody – jubileuszowe gadżety UMK, obchodzącego w tym roku swoje dostojne 80-lecie – tylko podgrzały emocje.

 

BRIGITTE BARDOT - SKANDALISTKA

Nie mogło zabraknąć także rozmowy o kontrowersjach, które do dziś otaczają Bardot. Po zakończeniu kariery aktorskiej w 1973 roku poświęciła się działalności na rzecz ochrony zwierząt, zakładając w 1986 roku Fundację Brigitte Bardot. Jej życie prywatne było jednak równie burzliwe jak jej filmowa kariera – cztery małżeństwa, liczne związki i decyzje, które nie mieściły się w ówczesnych schematach.

Największym powodem krytyki stał się fakt, że Bardot nie wychowywała swojego jedynego syna, Nicolasa-Jacques’a Charriera, urodzonego w 1960 roku. I choć dziś chętnie podkreślamy, jak ważna jest wolność wyboru, wiele osób nie może jej tego wybaczyć. Bo gdy mężczyzna nie angażuje się w wychowanie dzieci, często tłumaczymy to pracą czy „męską naturą”. Ale kobieta? Musi mieć instynkt macierzyński, koniec kropka. A jeśli zamiast tego ratuje zwierzęta, zaraz usłyszy: „Dla fok miała serce, a dla własnego syna nie?”.

Brigitte Bardot wyprzedzała swoje czasy – zarówno w modzie, jak i w podejściu do życia. Odważnie podążała własną drogą, nie oglądając się na społeczne oczekiwania. I właśnie to sprawiło, że stała się ikoną – choć nie zawsze rozumianą.

BRIGITTE BARDOT - I CO DALEJ?

Serdecznie dziękujemy dr. Krzysztofowi Trojanowskiemu za kolejną fascynującą prelekcję oraz za zapowiedź powrotu do Wąbrzeźna! Być może kolejnym tematem będzie historia perfum lub moda w czasach okupacji – cokolwiek wybierze profesor, na pewno znów czeka nas inspirujące spotkanie. Dziękujemy również wszystkim uczestniczkom oraz – choć w zdecydowanej mniejszości – uczestnikom, którzy spędzili z nami ten wieczór. Do zobaczenia przy kolejnej okazji!

Agnieszka Błaszak

 

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane relacje

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.