Powiatowy konkurs literacki dla osób niepełnosprawnych „Wyprawy Literackie”, organizowany przez wąbrzeską bibliotekę pod patronatem Burmistrza Wąbrzeźna i Starosty Wąbrzeskiego, obchodził w tym roku swoje 20-lecie, stając się wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej regionu.
Tegoroczna edycja, w nawiązaniu do letnich igrzysk olimpijskich i paralimpijskich oraz do Roku Polskich Olimpijczyków, zatytułowana „Oblicza sportu. Wszyscy na medal”, w pełni oddała ducha rywalizacji, wytrwałości i integracji, które są bliskie zarówno światu sportu, jak i społeczności uczestniczącej w konkursie.
„Wyprawy Literackie” od lat są przykładem, jak kultura może łączyć ludzi, niezależnie od ich wieku, stanu zdrowia czy umiejętności. Organizatorzy zadbali o wyjątkową oprawę jubileuszowej edycji, podkreślając jej znaczenie jako przestrzeni wspólnego świętowania literatury i sportowych wartości.
Konkurs, od dwóch dekad nieodmiennie składa się z części: literackiej, w której autorzy rywalizują „O Złoty Kałamarz” i teatralno-recytatorskiej „O Złotą Maskę”. W Konkursie literackim wzięli udział zarówno młodzi, jak i starsi autorzy, prezentując swoje unikalne spojrzenia na sport i jego znaczenie w życiu człowieka. Ich prace były nie tylko literackim hołdem dla sportowych osiągnięć, ale także wyrazem osobistych doświadczeń, emocji i pokonywania barier. Dzięki temu konkurs stał się miejscem wymiany wzruszających historii, które inspirują i wzmacniają więzi w lokalnej społeczności. Jury – w składzie: Aleksandra Basikowska, Agnieszka Błaszak, Marzena Seroka- miało trudne zadanie, oceniając teksty, które przeplatały wzruszenia z humorem i nieoczywistym spojrzeniem na temat. Ostatecznie przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
ZŁOTY KAŁAMARZ:
- Mirosława Mączkowska (ZAZ)
NAGRODY BURMISTRZA: - Jarosław Korcz (WTZ),
- Halina Wójcik (ZAZ),
- Michał Szczepaniak (WTZ)
NAGRODY STAROSTY: - Mariusz Lewandowski (WTZ),
- Adrian Tokarski (WTZ),
- Elżbieta Cieślik (ZAZ)
NAGRODY BIBLIOTEKI: - Bartosz Pastuszak (WTZ),
- Anna Adamczyk (ZAZ),
- Marzena Kamińska (ZAZ)
WYRÓŻNIENIA: - Bożena Wawrzon (ŚDS Oddz. I),
- Agnieszka Bugała (WTZ),
- Krzysztof Kwieciński (SOSzW we Wroniu),
- Dorota Dykalska (ŚDS Oddz. I).
Natomiast podczas części teatralno-recytatorskiej, scena ożyła za sprawą występów pełnych pasji i energii. Uczestnicy, niczym prawdziwi aktorzy, wcielali się w role sportowców, kibiców i narratorów niezwykłych historii. Recytacje wypełnione emocjami sprawiały, że publiczność niemal czuła zmagania na bieżni czy triumfalne chwile na podium. Barwne kostiumy, pomysłowe rekwizyty i zaangażowanie wykonawców stworzyły niezapomniane widowiska, które poruszały serca widzów i udowadniały, że sztuka sceniczna jest dostępna dla każdego.
Po burzliwych obradach jury konkursowe, w składzie Aleksandra Basikowska- polonistka, Agnieszka Błaszak- bibliotekarka i Katarzyna Piłat – dyrektor Przedszkola Terapeutycznego „Jedno Słońce” przyznało następujące nagrody:
ZŁOTA MASKA:
Zespół ze Stowarzyszenia Szansa na Zdrowie, Środowiskowy Dom Samopomocy Oddział II w składzie: Edward Dul, Zygmunt Baran, Grażyna Heberlejn, Zofia Lutowska, Kazimiera Lewandowska, Bożena Kołodziejska za scenkę – „Oblicza Sportu : Wszyscy na medal” – opiekun Marika Müller
NAGRODY BURMISTRZA: - Joanna Przybysz (uczestnik indywidualny) za recytację wiersza – „Skok o tyczce” Kazimierza Wierzyńskiego – opiekun Aleksandra Kurek
- Nikodem Drapała (LO) za autorski stand-up
- Zespół z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie za wykonanie „Piosenki o sporcie” w składzie: Sandra Filipska, Ewa Michałek, Marzena Burchardt i Krzysztof Beyger – opiekun Zofia Kanclerz.
NAGRODY STAROSTY: - Agata Dembowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wroniu za inscenizację pt.: „Wyginam śmiało ciało” – opiekun Arleta Szpręglewska
- Maciej Jakóbek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wroniu za inscenizację pt.: „W sporcie dobry jestem” – opiekun: Barbara Belcarska, Arleta Szpręglewska.
- Zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wroniu w składzie: Maja Kłodawska, Weronika Iglińska, Dawid Jenczewski za inscenizację pt.: „Żółw i zając” – opiekun: Barbara Belcarska, Arleta Szpręglewska
NAGRODY BIBLIOTEKI: - Duet ze Środowiskowego Domu Samopomocy Oddział I, w składzie: -Mariusz Kawski, Andrzej Welz, za scenkę kabaretową pt.: „Boks czyli walka z bezrobociem”, opiekun: Ewelina Falkowska.
- Marcin Szcząchor (WTZ) za recytację wiersza „Sport” Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej.
- Sylwia Wójcik (ZAZ) za recytację wiersza „Zawody lekkoatletyczne” Doroty Gellner, opiekun: Halina Wójcik
- Wanda Kotłowska (DPS) za odczytanie własnego wiersza pt.: „Szurkowski”.
„Wyprawy Literackie” po dwudziestu latach swojego istnienia to już nie tylko konkurs, ale piękna tradycja i dowód na to, jak ważna jest integracja i wspieranie twórczości osób niepełnosprawnych. Tegoroczny temat, związany ze sportem, przypomniał, że każdy ma w sobie ducha mistrza – wystarczy tylko odważyć się sięgnąć po swoje marzenia.
Zobacz Wyprawy Literackie w 2023 r.
Agnieszka Błaszak