Uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki w Wąbrzeźnie

18 maja 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie.

W 70-letniej historii biblioteki jej lokalizacja zmieniała się kilkakrotnie, w ostatnich latach mieściła się przy ul. Wolności 38. Od dziś wszyscy czytelnicy i użytkownicy biblioteki mają swoje wymarzone miejsce przy ul. Matejki 11B. Nowoczesna bryła nowego gmachu, przestronne, funkcjonalne wnętrza oraz bogate i atrakcyjne wyposażenie czekają na mieszkańców naszego miasta.
Na piątkowym otwarciu książnicy dopisała nie tylko pogoda, ale i zaproszeni goście. Nie zabrakło władz miasta i powiatu wąbrzeskiego, gości z ościennych gmin, braci bibliotekarskiej z całego województwa, a także miasta partnerskiego Syke. Zaszczycił nas swoją obecnością Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Ryszard Bober oraz przedstawiciele europosłów, Panów Tadeusza Zwiefki i Janusza Zemke. Listy gratulacyjne przysłali literaci Wojciech Kass, Marek Krajewski i Jacek Cygan. Galę otwarcia prowadziła gospodyni wydarzenia Dyrektor Biblioteki Aleksandra Kurek, wspierana przez Burmistrza Wąbrzeźna Leszka Kawskiego. Były podziękowania dla wszystkich osób, które pomogły bibliotekarkom swoją fachową wiedzą podczas budowy, dla koleżanek z bibliotek szkolnych, dla współpracujących jednostek, miejscowych twórców i regionalistów. Z kolei popłynęły gratulacje, podziękowania i życzenia dla szacownej Jubilatki - 70-letniej wąbrzeskiej biblioteki. Jej historię pokrótce przedstawiła Dyrektor Aleksandra Kurek.
Wstęgę przecięli wspólnie Burmistrz Leszek Kawski, Dyrektor Aleksandra Kurek, Starosta Krzysztof Maćkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Radosław Kędzia, architekt Michał Jagła, kierownik budowy Janusz Marszałkiewicz oraz przedstawiciel Zarządu Przedsiębiorstwa "Solgrud". Uroczystego poświęcenia dokonał Ks. Proboszcz Kanonik Kazimierz Śmigecki.
Event uświetnił minirecital zespołu jazzowego Mateusza Sobiechowskiego oraz monodram w wykonaniu młodej aktorki Aleksandry Olszewskiej. Na pamiątkę wydarzenia wszyscy obecni mogli własnoręcznie wykonać okolicznościowy exlibris na dawnej maszynie drukarskiej, użyczonej przez zawsze życzliwego nam prezesa Wąbrzeskich Zakładów Graficznych, Pana Leszka Dembka.  Po przecięciu wstęgi na gości czekał jubileuszowy tort oraz możliwość zwiedzenia wszystkich pomieszczeń, od magazynów po pracownie biblioteczne. Obchody zakończył uroczysty obiad w restauracji Rondo.

INWESTYCJĘ ZREALIZOWANO W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA PRIORYTET 2 INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK 2016-2020.

P.S. Dziękujemy wszystkim za obecność, cudowne życzenia, piękne kwiaty i prezenty. I zapraszamy! Do nowej biblioteki w Wąbrzeźnie :-)

Agnieszka Błaszak