Relacje z wydarzeń

Kryminalne Wąbrzeźno - nagrody przyznane!

W piątek, 14 czerwca w wąbrzeskiej bibliotece odbyło się podsumowaniu XXIII edycji konkursu z cyklu „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”.

DNI WĄBRZEŹNA

Konkurs jest jednym z elementów odbywających się w tym czasie „DNI WĄBRZEŹNA” i od 23 lat nieodmiennie służy budowaniu i utrwalaniu wąbrzeskiej tożsamości regionalnej i narodowej oraz zachęca do poznawania historii rodzinnych i społecznych na tle historii ziemi wąbrzeskiej. Uczestnicy konkursowych zmagań rozwijają swoje literackie inwencje twórcze, a także kształcą umiejętność posługiwania się słowem pisanym. Konkursowi patronują Burmistrz miasta Wąbrzeźno i Starosta wąbrzeski.

KRYMINALNE NIESPODZIANKI

W tym roku, galę konkursową zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych -miejskich i powiatowych - w osobach wicestarosty Gizeli Pijar i zastępcy burmistrza Wojciecha Trzcińskiego. Byli też z nami dyrektorzy wąbrzeskich szkół średnich i podstawowych, nauczyciele, rodzice i opiekunowie konkursowiczów. Byli też goście specjalni!
Ponieważ tegoroczny konkurs literacki polegał na napisaniu opowiadania z wątkiem kryminalnym, zaprosiliśmy specjalistę w tej dziedzinie: Naczelnika Wydziału Kryminalnego z KPP w Wąbrzeźnie. Nadkomisarz Tomasz Reniecki przedstawił nam prawdziwe kryminalne oblicze naszego miasta i skonfrontował je z fikcją literacką stworzoną przez autorów prac konkursowych. Okazuje się, że jednak możemy spać spokojnie i czuć się bezpiecznie w naszym „miejscu na ziemi”, a wyobraźnia autorów na szczęście daleko odbiegła od naszych „małomiasteczkowych” realiów. Przytoczony przez pana nadkomisarza przykład dochodzenia w sprawie zabójstwa pochodził z innego powiatu. W naszym, zdarzają się jedynie o wiele mniej groźne incydenty!

JURY

Nie oznacza to, że nie lubimy o zbrodniach czytać i, jak się okazało, o nich pisać! Na konkurs literacki „Kryminalne Wąbrzeźno” wpłynęło 25 opowiadań, których fabuła osadzona była w mieście bądź w wybranej miejscowości powiatu wąbrzeskiego. Prace, w trzech kategoriach wiekowych (dorośli, szkoły średnie, szkoły podstawowe) oceniało jury w składzie: Aleksandra Basikowska, polonistka, przewodnicząca jury oraz Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wąbrzeźnie asp. Krzysztof Świerczyński i instruktorka wąbrzeskiej biblioteki, Agnieszka Błaszak.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

NAGRODA BURMISTRZA
Wiktor P. Godlewski za opowiadanie „Później nic tylko cisza” kat. osoby dorosłe
Konrad Szablewski za opowiadanie „Krwawy księżyc” (LO w Wąbrzeźnie) kat. szkoły średnie
Aleksandra Małecka za opowiadanie „Lalkarz” (SP 3) kat. szkoły podstawowe

NAGRODA STAROSTY
Sabina Olszewska za opowiadanie „Mona Luiza” kat. osoby dorosłe
Patrycja Kamińska za opowiadanie „Tajemnica Anny” (ZSZ w Wąbrzeźnie) kat. szkoły średnie
Nikodem Drapała za opowiadanie „Co się wydarzyło na drodze kasztanowej” (SP w Ryńsku) kat. szkoły podstawowe

NAGRODY BIBLIOTEKI
kat. osoby dorosłe
Paweł Becker za opowiadanie „Bursztynowa jaszczurka”
Bożena Bereza za opowiadanie „Maria i prawie zaginiony”
Aleksandra Boroch za opowiadanie „Życie za życie”
Anna Piątkowska za opowiadanie „Księżniczki”
Wiktor Zakrzewski za opowiadanie „Demon z Wąbrzeźna”

kat. szkoły średnie
Julia Białkowska za opowiadanie „Jesienne zbrodnie” (LO w Wąbrzeźnie)
Daria Serhiienko za opowiadanie „Bezlitosna prawda” (LO w Wąbrzeźnie)
Martyna Wojdyło za opowiadanie „Wikołak” (LO w Wąbrzeźnie)

kat. szkoły podstawowe
Anastazja Lewandowska za opowiadanie „Cherry” (SP 3)
Dżesika Mazurkiewicz za opowiadanie „Siedem” (SP 2)
Emilia Robionek za opowiadanie „Nazywam się Lilith” (SP 3)

WYRÓŻNIENIA
kat. szkoły średnie
Zuzanna Białkowska za opowiadanie „Zaginięcie” (LO w Wąbrzeźnie)
Kalina Wacławska za opowiadanie „Jak oswoić demona” (LO w Wąbrzeźnie)
Igor Węglerski za opowiadanie „Krypta i wojna” (LO w Wąbrzeźnie)
Maja Zagacka za opowiadanie „Tajemnica zamkowej duszy: Uwolnienie” (LO w Wąbrzeźnie)

kat. szkoły podstawowe
Małgorzata Dulka za opowiadanie „Porwanie” (SP 3)
Nina Faleńska za opowiadanie „Bracia” (SP 2)
Jakub Fudała za opowiadanie „Most” (SP 2)
Roksana Kołodziejska za opowiadanie „Przyjaciel” (SP 3)

NAGRODA SPECJALNA

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs filmowy, którego celem było nakręcenie krótkiego filmiku, tzw. rolki znanej z social mediów, która miałaby reklamować wybraną publikację lokalnego autora. Na konkurs wpłynęła tylko jedna praca, ale za to jaka! Autorką filmu przedstawiającego walory poznawcze trzytomowej „Historii Wąbrzeźna”, nagrodzoną NAGRODĄ SPECJALNĄ jest Daria Serhiienko z LO w Wąbrzeźnie. Gratulacje!

Kryminalna tematyka tegorocznych zmagań konkursowych nie była przypadkowa! Przez cały czerwiec w ramach bibliotecznego cyklu „Tekstualne doznania” zachęcaliśmy naszych czytelników do sięgania po kryminały. A poza tym, marzyło nam się, aby objawił się autor tej miary co Robert Małecki, osadzający swoje powieści w Chełmży lub Katarzyna Puzyńska, która pisze o okolicach Brodnicy. I chyba jesteśmy na dobrej drodze! Nagrodzone prace, być może niedługo uda się czytelnikom przeczytać w wersji książkowej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Serhii Serhiienki i Błażeja Gilewskiego z UM. Dziękujemy!

Zobacz: Konkurs "WmMnZ" w 2023 r.

Agnieszka Błaszak