Relacje z wydarzeń

O Poli Negri opowiedział prof. Krzysztof Trojanowski

Okazuje się, że w Wąbrzeźnie mamy wielu wielbicieli starego kina i Poli Negri w szczególności. Wczorajsze spotkanie z prof. Krzysztofem Trojanowskim z UMK, popularyzatorem wiedzy o pochodzącej z Lipna gwieździe kina niemego, zgromadziło blisko pięćdziesiąt osób!


Nasz gość z Torunia uraczył zgromadzonych prezentacją zawierającą wiele rzadkich zdjęć bohaterki wieczoru – Poli Negri. Od aktu urodzenia, poprzez fotosy młodziutkiej baletnicy Poli Chałupiec, debiutującej w wieku 14 lat, po afisze jej filmów i ostatnie zdjęcia, osiemdziesięcioletniej już gwiazdy.
Opowieść płynęła wartko, a nawet śpiesznie, bo też biografia i filmografia Poli Negri jest niezmiernie bogata i ciekawa. Chcąc choćby zasygnalizować niektóre wątki z życia aktorki pan prof. Trojanowski musiał mówić bardzo szybko. Na szczęście też bardzo ciekawie i z humorem, zwracając uwagę słuchaczy na ciekawe detale, np. w stroju, czy uczesaniu naszej gwiazdy. Dodatkowo wskazując na obowiązujące w danym okresie mody i trendy. Pola Negri zawsze szła w ich awangardzie, nierzadko kreowała obowiązujący styl, a nawet sama wypromowała pewne zjawiska. Tak było np. z malowaniem paznokci u stóp, czy noszeniem kozaków na co dzień.


Wydarzenie pomyślane jako promocja naszego cyklu „Tekstualne doznania – romansowy maj” nie mogło pominąć romansów Poli Negri, których miała ona całe mnóstwo, zarówno w życiu, jak i w kinie. Romansowała z Charlie Chaplinem i bożyszczem kobiet - Rudolfem Valentino. Była żoną hrabiego (skoligaconego z Dąmbskimi z Wałycza!) i najprawdziwszego księcia. Schyłek życia z pędziła zaś z kobieta, milionerką Margaret West!
Nie sposób opowiedzieć w tej krótkiej relacji o wszystkich wątkach, które wybrzmiały na wczorajszym spotkaniu. Kto był ten wie, kto nie był niech żałuje. Dodajmy tylko, że spotkanie zwieńczyła prawdziwa dyskusja. Nasi goście ciekawi byli wielu aspektów z życia Poli Negri, zadawali prowadzącemu wiele dociekliwych pytań, a i sami byli przepytywani. Uważni słuchacze mieli szanse wygrać biografie Poli Negri, komiksy jej poświęcony i kubki z podobizną jedynej Polki, która podbiła Hollywood.

Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.