Relacje z wydarzeń

Dzień Pluszowego Misia

Dziś trudno sobie wyobrazić dziecięcy pokój bez pluszowego misia.

To zabawka, którą posiada chyba każde dziecko, a na pewno powinno posiadać, by móc powierzać „klapniętemu uszku” radości i smutki swego dzieciństwa. Ale historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej gdyby w 1902 r. ówczesny prezydent USA Theodore Roosvelt będąc na polowaniu, nie stanął w obronie małego niedźwiadka. Obecny tam reporter Washington Post uwiecznił tę scenę na rysunku, a gdy pojawił się on w prasie, zainspirował niejakiego Morrisa Mitchoma do wyprodukowania zabawki - pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta, Mitchom nazwał pluszaka: "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Pan Prezydent bardzo się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym KRÓLEM ZABAWEK.

MISIOWE ŚWIĘTOWANIE

Dlatego Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada w wąbrzeskiej bibliotece świętowano iście po królewsku. Zaczęliśmy już w czwartek 23 listopada, kiedy to pierwsze grupy przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie odwiedziły Filię nr 1, a pani Dorota Sionkowskaz z Filii dla dzieci z "misiową misją" wybrała się do Przedszkola Miejskiego "Bajka". Podczas zabaw i animacji przygotowanych przez bibliotekarki dzieci poznały historię pluszowego misia, wysłuchały fragmentu opowiadania z misiem w roli głównej i obejrzały przedstawienie w teatrzyku kamishibai. W piętek 24 listopada misiowe świętowanie trwało nadal. Z najmłodszymi przedszkolakami z Przedszkola "Bajka" pani Dorotka spotkała się w ich przedszkolnej sali. "Kotki" poznały baśń o Złotowłosej i trzech misiach w formie teatrzyku kamishibai, wykonały różne zadania wylosowane na misiowym kole fortuny, tańczyły i przytulały się do swoich misiów.
Następnie już w bibliotece w misiowym świętowaniu wzięły udział "Motylki" i "Kaczuszki" z „Bajki”. Nie od dziś wiadomo, że "dzieci lubią misie, misie lubią dzieci" oglądaliśmy więc wspólnie całe sterty książeczek z misiami w roli głównej, tańczyliśmy, jeździliśmy misiowym pociągiem, karmiliśmy głodne misie i przytulaliśmy nasze pluszaki, bo przecież do tego zostały stworzone.


Nie próżnowała też pani Aleksandra Rzeczewska-Cieślak w Filii nr 1. Takiego zagęszczania misiów na metr kwadratowy, jak w piątek 24.11. nasza maleńka biblioteka na Os. Tysiąclecia jeszcze nie przeżyła! Pani Ola gościła wówczas klasy I, II, III oraz przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie. Wspólne świętowanie Dnia Pluszowego Misia zajęło prawie cały dzień! Była to świetna okazja, by zaprezentować kilka ciekawostek na temat niedźwiedzi. Dzieci dowiedziały się, że panda posiada dodatkowy, szósty palec i nie zapada w sen zimowy, a misie polarne często zasłaniają nos łapą, ponieważ takie zachowanie stanowi dla nich element kamuflażu. Nie zabrakło też głośnego czytania i wspólnego śpiewania o misiach i dla misiów. Bo choć to stworzonka „o bardzo małym rozumku” to z pewnością o wielkim pluszowym sercu!

 

Dzień Pluszowego Misia 2022

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.