Relacje z wydarzeń

Wyprawy Literackie - relacja z konkursu

Jak opisać czwartkową galę podsumowania XIX edycji Powiatowego Konkursu dla Osób z Niepełnosprawnościami Wyprawy Literackie?


Może należałoby zacząć od końca… Od piosenki, którą pani Elżbieta Cieślik – uczestniczka konkursu recytatorsko-teatralnego, zaśpiewała nam na zakończenie. Piosenki z repertuaru Eleni, której słowa: „Troszeczkę ziemi, troszeczkę serca. Tego pragniemy, by piekniej żyć”  idealnie oddają nastrój tamtych chwil pełnych radości i spełnienia. Bo wszyscy uczestnicy naszego konkursu "Wyprawy Literackie" są wielkimi zwycięzcami! Wszyscy podjęli wyzwanie, przełamali własne słabości, opanowali lęki, stanęli w szranki. Jedni pisali – o swoich marzeniach, snach, ukrytych pragnieniach. Inni występowali recytując, śpiewając, wzruszając nas lub bawiąc do łez.


Dziękujemy, że po raz 19. osoby niepełnosprawne z naszego powiatu wzięły udział w bibliotecznym Konkursie "Wyprawy Literackie" i w różny sposób opowiedziały nam o swojej podróży marzeń – stąd do gwiazd, bo taki był temat przewodni.
W roli prowadzącej wydarzenie zadebiutowałA nowa pani dyrektor Małgorzata Grzybek i chyba wszyscy przyznają, że był to debiut bardzo udany. Konkurs przebiegł sprawnie i spędziliśmy wspólnie magiczne dwie i pół godziny. Uczestnicy konkursu literackiego odebrali swoje nagrody i każdy mógł usłyszeć, co w jego pracy szczególnie spodobało się jury, czym zasłużył na nagrodę bądź wyróżnienie.


Podczas występów recytatorsko-teatralnych wysłuchaliśmy kilku wierszy o Mikołaju Koperniku, obejrzeliśmy montaż pantomimiczno-muzyczny, skecz kabaretowy, popis raperski i wokalny. Mnogość form, bogactwo dekoracji, dbałość o kostiumy i prezencję sceniczną świadczą o tym jak ważne jest to wydarzenie dla środowiska osób z niepełnosprawnościami, jak bardzo na nie czekają i starannie się do niego przygotowują.
Biblioteka zawsze stara się w pełni docenić starania uczestników, a także ich opiekunów i dyrektorów wszystkich placówek wychowawczych, szkolnych i opiekuńczych, które reprezentują. Raz jeszcze dziękujemy za piękną współpracę, wzajemne zrozumienie i obecność na Konkursie.


W konkursie literackim "Wyprawy Literackie - O Złoty Kałamarz" bezkonkurencyjny okazał się 𝐍𝐢𝐤𝐨𝐝𝐞𝐦 𝐃𝐫𝐚𝐩𝐚ł𝐚 z Nielubia.
Zadaniem konkursowym było napisanie krótkiego opowiadania dotyczącego wymarzonej podróży, miejsca do którego Autor chciałby pojechać, lub przenieść się w czasie. Wyprawa mogła dotyczyć nie tylko planety Ziemia ale również szeroko pojętej kosmicznej przygody. Mogła też nawiązywać do postaci Mikołaja Kopernika. 14-latek zgłosił opowiadanie pt.: "Niebieska podróż", a jury doceniło tę pracę "za plastyczne odmalowanie XVI-wiecznych realiów i za to, że razem z Autorem mogliśmy zajrzeć do pracowni samego Mikołaja Kopernika."
Tak, tak! Nikodem miał sen, w którym przeniósł się w czasie i spotkał wielkiego astronoma. Pięknie tę przygodę opisał i odebrał główną nagrodę - Złoty Kałamarz.


NAGRODY STAROSTY w konkursie literackim zdobyli:
Halina Wójcik (uczestnik indywidualny);
Krzysztof Porębski (WTZ);
Wioletta Strzelecka (WTZ);
Mateusz Roczyński (SP w Książkach).

NAGRODY BURMISTRZA w konkursie literackim otrzymali:
Katarzyna Czarnota (uczestnik indywidualny);
Mikołaj Rak (SP nr 3 w Wąbrzeźnie);
Michał Szczepaniak (SOSz-Wych. we Wroniu);
Anna Kałczyńska (WTZ).

NAGRODY BIBLIOTEKI w konkursie literackim zdobyli:
Barbara Jasieniecka (uczestnik indywidualny);
Anna Adamczyk (Zakład Aktywizacji Zawodowej w Wąbrzeźnie);
Mirosława Mączkowska (Zakład Aktywizacji Zawodowej w Wąbrzeźnie);
Adam Tuszewski (SOSz-Wych. we Wroniu)

WYRÓŻNIENIA otrzymali:
Joanna Przybysz; Bożena Wawrzon (ŚDS Oddz. I); Adrian Tokarski (WTZ);
Marek Warchulski (Zakład Aktywizacji Zawodowej); Wanda Kotłowska (Dom Pomocy Społ.); Bartosz Pastuszak (WTZ); Jarosław Korcz (WTZ); Sandra Filipska (WTZ); Mariusz Lewandowski (WTZ); Tomasz Damski (Dom Pomocy Społ.); Ireneusz Karnas (Dom Pomocy Społ.); Anna Mrowiec (WTZ); Dorota Dykalska (Środowiskowy Dom Samopomocy Oddział I)

W konkurencji recytatorsko-teatralnej Konkursu "Wyprawy Literackie" zwyciężyła 𝐉𝐨𝐚𝐧𝐧𝐚 𝐏𝐫𝐳𝐲𝐛𝐲𝐬𝐳 z Ryńska.
Zadaniem uczestników była recytacja lub inna forma prezentacji scenicznej dowolnego tekstu tematycznie związanego z podróżą, kosmiczną wyprawą lub Mikołajem Kopernikiem.
Asia zaprezentowała fragment słynnego utworu Wandy Chotomskiej "Dzieci pana Astronoma". Jury doceniło radosną ekspresję prezentacji i wzorowe opanowanie tekstu. Podkreślono też duży progres jaki poczyniła recytatorka. Gratulujemy Joannie Złotej Maski!

NAGRODY STAROSTY w konkursie recytatorsko-teatralnym zdobyli:
Duet ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wroniu Magdalena Kuśpit i Adam Tuszewski;
Zespół ze Środowiskowego Domu Samopomocy Oddział I we Wroniu, w składzie: Dorota Dykalska, Sylwester Foksiński, Andrzej Welz i Mariusz Kawski;
Zespół z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie, w składzie Sandra Filipska, Marzena Burchardt, Ewa Michałek, Jarosław Korcz i Krzysztof Beyger;
Adam Kalinowski ze ŚDS Oddział I we Wroniu.

NAGRODY BURMISTRZA w konkursie recytatorsko-teatralnym otrzymali:
Sylwia Wójcik (ZAZ w Wąbrzeźnie);
Bartłomiej Tomaszewski (SP w Dębowej Łące);
Kazimiera Lewandowska (ŚDS Oddz.II we Wroniu);
Marcin Szcząchor (WTZ).

NAGRODY BIBLIOTEKI w konkursie recytatorsko-teatralnym zdobyli:
Elżbieta Cieślik (Zakład Aktywizacji Zawodowej w Wąbrzeźnie);
Adrian Tokarski (WTZ);
Anna Mrowiec (WTZ);
Elżbieta Lewandowska (ŚDS Oddz.II we Wroniu);
Halina Kowalska (ŚDS Oddz.II we Wroniu).

Tegoroczne zmagania uczestników Powiatowego Konkursu dla Osób z Niepełnosprawnościami "Wyprawy Literackie" oceniało jury w składzie: przewodnicząca Rady Miasta i polonistka Aleksandra Basikowska oraz bibliotekarki Agnieszka Błaszak i Marzena Seroka - konkurs literacki "O Złoty Kałamarz", a także była dyrektor wąbrzeskiej biblioteki Aleksandra Kurek, Aleksandra Basikowska i dyrektor Przedszkola Terapeutycznego "Jedno Słońce" Katarzyna Piłat - konkurs recytatorsko-teatralny "O Złotą Maskę".
Obie komisje zdecydowały o przyznaniu Nagród Starosty, Burmistrza, Biblioteki a także wyróżnień. Zadanie zostało dofinansowane ze środków PFRON za pośrednictwem PCPR w Wąbrzeźnie oraz środków samorządowych.

Ogromne podziękowania za pomoc w realizacji Konkursu oraz aktywny udział w wydarzeniu składamy dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie pani Justynie Przybyłowskiej, a także wicestaroście panu Karolowi Sarneckiemu i zastępcy burmistrza panu Wojciechowi Trzcińskiemu.

A za rok jubileuszowa XX edycja. Szykujcie się!

 

Zoacz Finał Wypraw Literackich 2022

 

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane relacje

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.