Relacje z wydarzeń

Noc Bibliotek - absurd nie czytać!

To śmieszne! To głupie!! To absurd nie czytać!


Bo „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, powiedziała Wisława Szymborska i wypada Noblistce uwierzyć. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność, redukuje stres i poprawia samopoczucie, jest źródłem wiedzy i inspiracji, stymuluje mózg, wzbogaca słownictwo. Otwiera przed czytającym nowe światy, prowadzi do poznania innych kultur. I to wszystko dzięki książkom, które z biblioteki można mieć zupełnie za darmo!
Do czytania, do otwierania się na nieznane, do niesztampowego myślenia i do zabawy z książką i wokół książek namawiałyśmy uczestników 9. Nocy Bibliotek, która odbyła się 7 października. Ta ogólnopolska akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem w całym kraju, organizowałyśmy ją też kilkukrotnie w Wąbrzeskiej Bibliotece i to z nie lada sukcesami!

ABSURD NIE CZYTAĆ

kryminałów
W tym roku przygotowałyśmy warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat, podczas których przekonywałyśmy, że to #AbsurdNieCzytać: kryminałów, opowieści z dreszczykiem, baśni i komedii.
Na stanowisku „kryminalnym” rozwiązywaliśmy zagadki detektywistyczne, tworzyliśmy portret pamięciowy, wreszcie mali „podejrzani o nieczytanie” (!) zostali przesłuchani, sfotografowani i złożyli odciski palców w specjalnej kartotece, którą mogli zabrać na pamiątkę Nocy.

opowieści z dreszczykiem
W kuchni bibliotecznej zorganizowałyśmy „pałac strachów”. Tam poczęstowałyśmy uczestników jeżącą włosy opowieścią i lizakami przebranymi za duszki.

baśni
Potem atmosfera trochę zelżała i wybraliśmy się do krainy baśni, gdzie dzieci poznały historię Calineczki w zupełnie nowej odsłonie, a następnie same przebrały się za baśniowe postaci i zapozowały na baśniowym, czerwonym dywanie.

komedii
W strefie komediowej czytaliśmy „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych” Artura Andrusa i tu już śmiechu było co nie miara, ale jakby tego było mało, rozegraliśmy jeszcze turniej szalonych gier ruchowych, które dostarczyły nam super zabawy.

KINO
Na zakończenie wszyscy zeszli do bibliotecznej sali kinowej, gdzie oczywiście czekał popcorn i inne specjały, żeby obejrzeć film animowany „Moja mama gorylica”. Tytuł trochę absurdalny? Oczywiście! Bo przecież jak głosi tegoroczne hasło Nocy Bibliotek – „Absurd nie czytać”! I historia oparta na słynnej książce Lotty Geffenblad i Fridy Nilsson przyniosła nam wiele niezapomnianych wrażeń. To piękna i wzruszająca opowieść mówiąca o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Pokazuje, że ocenianie po wyglądzie i dobrach materialnych jest bardzo krzywdzące. Czasami człowiek piękny zewnętrznie, może być bardzo brzydki wewnątrz i odwrotnie.

COŚ DLA DOROSŁYCH
Podczas gdy dzieci rozprawiały się z absurdem nieczytania, dorośli uczestnicy Nocy Bibliotek mieli czas na dobrą kawę, książkę i rozmowy. Przygotowaliśmy dla nich stanowiska z romansem, biografią, kryminałem, można też było posłuchać audiobooków. Dla umilenia czasu oczekiwania na pociechy zaprezentowaliśmy film złożony z najzabawniejszych memów o czytaniu, a o 18:00 połączyliśmy się ze sztabem Nocy Bibliotek i uczestniczyliśmy w inauguracji wydarzenia, która miała miejsce w Warszawie.

Po 21:00 biblioteka opustoszała, uprzątnęłyśmy dekoracje, pogratulowałyśmy sobie dobrze wykonanego zadania i… planujemy przyszłoroczną Noc Bibliotek!

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.