Jedenastu czytających i ponad 150 słuchaczy zgromadziła 12. wąbrzeska odsłona Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznego wydarzenia było „Nad Niemnem”, najsłynniejsza i najpiękniejsza powieść, która wyszła spod pióra Elizy Orzeszkowej w 1888 roku.
SCENARIUSZ
Tradycyjnie to w poniedziałek po oficjalnej, sobotniej inauguracji Narodowego Czytania, odbywa się to wydarzenie w Wąbrzeźnie. Święto polskiej literatury, które przywraca modę na czytanie i pokazuje naszych wieszczów i wieszczki w nowej odsłonie, kierujemy zwłaszcza do młodych odbiorców. Staramy się pokazać, że Żeromski to nie tylko „szklane domy”, Orzeszkowa to nie tylko nużące opisy przyrody, a w balladach Mickiewicza znajdujemy suspensy nie gorsze niż u Stephena Kinga.
Gdy wzięłyśmy „Nad Niemnem” na przysłowiowy „warsztat”, zdecydowałyśmy się zaprezentować słuchaczom zawsze wdzięczny temat zalotów, konkurów i miłości, kwestie patriotyczne i historyczne pozostawiając polonistom. I tak powstała nasza „Historia miłosna na pannę, trzech absztyfikantów i jedną cholerę w dziesięciu scenach.” Bo jak mówiłyśmy we wstępie „w tej powieści miłość nie wybiera – dopada niemal wszystkich bohaterów, bez względu na ich status społeczny, posiadany majątek, płeć czy wiek”.
OBSADA
W postaci z „Nad Niemna” wcieliły się w tym roku osoby znane publiczności z poprzednich odsłon: zawsze niezawodny i zbierający najgłośniejsze owacje – Wojciech Góralski (w roli Bolesława Kirły). Wymarzony wprost odtwórca postaci Jana Bohatyrowicza, kochający wieś i przyrodę – wicestarosta Karol Sarnecki; obecna na wszystkich wydarzeniach bibliotecznych, zawsze wspierająca Małgorzata Biewald jako Teresa Plińska oraz bibliotekarka Sabina Olszewska, która jak zawsze wyśmienicie wcieliła się w postać Marty Korczyńskiej.
Ale byli też z nami debiutanci: Iwona Ciesielska-Dąbrowska, (jako Emilia Korczyńska), Krzysztof Buchmiet (Benedykt Korczyński), Grzegorz Banaś (Teofil Różyc) i Wiktor Zakrzewski (Zygmunt Korczyński) – wszyscy Państwo spisali się na medal i z pewnością jeszcze nie raz sięgniemy po te talenty!
Na specjalne wyróżnienie zasłużyły panie Anna Rojek (Justyna Orzelska) i Michalina Redmerska (Marynia Kirłowa), które odpowiedziały na nasz fejsbukowy apel, same zgłosiły się do Narodowego Czytania i obie zapewniają, że była to wspaniała przygoda!
PODZIĘKOWANIA
Nasze tegoroczne Czytanie nie wypadłoby tak dobrze, gdyby nie sztab wspierających nas osób. Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego.
Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Wąbrzeskiego Domu Kultury za użyczenie parasoli, które uchroniły naszych czytających od udaru słonecznego oraz leżaków, na których wygodnie zasiadła widownia.
Dziękujemy pracownikom Wydziału Promocji UM Wąbrzeźno za pomoc w realizacji materiałów promocyjnych wydarzenia. Pani Aniu, pani Emiliano wielkie buziaki dla Was!
Dziękujemy panu Zbigniewowi Ronowskiemu, który pomógł nam ze sprzętem nagłaśniającym oraz panu Henrykowi Sobile, którego zbiory jak zwykle uświetniły nasze dekoracje i wystawę.
Dziękujemy władzom miasta, dyrektorom wąbrzeskich szkół oraz ich podopiecznym, że zechcieli być uczestnikami tego wydarzenia.
Jak zwykle cały zespół Biblioteki zwarł szeregi, dźwigał, ustawiał, nosił i dekorował, by wyszło na tip-top. Dziewczyny plus Kuba i Łukasz, – kto jak nie my?!
A ZA ROK
A za rok czytamy „Kordiana”!
Zobacz też: Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" | Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" | Narodowe Czytanie noweli polskich | Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"
Agnieszka Blaszak