Igor Zakus wirtuoz gitary basowej z Ukrainy był gościem biblioteki podczas Rozmów Jazzowych, w ramach trzeciej edycji Festiwalu WąbJAZZno.
ROZMOWY JAZZOWE
Rozmowy o jazzie, wokół jazzu i w rytmie jazzu to już biblioteczna tradycja, o chwilę wyprzedzająca oficjalną inaugurację festiwalu. Podczas pierwszej edycji, w ramach tego cyklu gościliśmy Mateusza Sobiechowskiego, jazzmana rodem z Wąbrzeźna. W ubiegłym roku w tajniki jazzu wprowadzał nas dziennikarz muzyczny Jerzy Szczerbakow.
JAZZ W KOLE
Igor Zakus powtórnie gości na WąbJAZZno i tym razem w bardzo odpowiedzialnej roli. Wąbrzeskiej publiczności zaprezentuje swój autorski projekt JAZZ KOLO, który powstał z myślą o rozpowszechnianiu ukraińskiego jazzu oraz muzyków, a także rozwijaniu ukraińskiej muzyki improwizowanej. JAZZ KOLO to festiwal jazzowy ze stolicy Ukrainy, którego idą jest muzykowanie w kole, w otoczeniu publiczności. Energia, którą wzajemnie obdarzają się twórcy i odbiorcy muzyki powoduje, że powstaje zupełnie nowa jakość. Widownia i muzycy wzajemnie na siebie oddziałują, pobudzają do większego zaangażowania i wirtuozerii. Seria koncertów Jazz KOLO już w najbliższą sobotę! Tymczasem w bibliotece Igor Zakus tłumaczył skąd wziął się pomysł tego festiwalu. Otóż jazz w Ukrainie nie jest tak popularny jak w Polsce, gdzie jego prekursorzy działali już w l. 50. XX wieku. Ukraina dużo dłużej pozostająca pod wpływem ZSRR, a potem Rosji została odcięta od jazzowego nurtu. Kijowski Jazz Kolo ma więc popularyzować tę muzykę i jej twórców.
BASÓWKA
A jednym z najwybitniejszych ukraińskich jazzmanów jest właśnie Igor Zakus. Choć w konserwatorium kształcił się w klasie oboju, na swoją stałą muzyczną partnerką wybrał „basówkę”, czyli ukochaną gitarę basową. O tym instrumencie i jego walorach muzyk mówi dużo i z prawdziwą czułością. Swoją „basówkę” nazywa królową wśród instrumentów, który potrafi wszystko! Nadaje rytm, dynamikę i „wyśpiewuje” melodię. Mogliśmy się o tym „nausznie” przekonać gdy muzyk akompaniował „na żywo” recytatorce Darii Serhiienko.
POEZJA WOJENNA
Wiersze prezentowane wczoraj w bibliotece pochodzą z drugiego autorskiego projektu Igora Zakusa, pod nazwą „Niezłomni”. W kwietniu 2022 r. we Lwowskiej Filharmonii miał miejsce koncert charytatywny pod tym właśnie tytułem, na który składały się wiersze ukraińskich poetów i poetek napisane w pierwszych dniach wojny oraz muzyka Igora Zakusa. Wiersze Kolyi Kulinicza, Pavlo Korobchuka, Galyny Kruk, Wasyla Goloveckiego, Borysa Gumeniuka, Marianny Savka, Kateryny Mihalicyny, O.T. i Lubov Yakymczuk poznaliśmy w tłumaczeniu Anny Chraniuk. Mówią one o cierpieniu, strachu, zniszczeniach, zagubieniu, ale i o nadziei, i wierze w zwycięstwo. Stąd tytuł tego muzycznego poematu – „Niezłomni”. Zgromadzona w bibliotece publiczność miała okazję poznać nie tylko kulisy koncertu, ale także obejrzeć go w całości. Igor Zakus niezwykle skromnie podkreślał, że w tym dziele nie muzyka jest najważniejsza, ale właśnie przesłanie poetów, którzy oddali emocje i uczucia wszystkich Ukraińców w zetknięciu z niszczycielską agresją Rosji.
ZAPROSZENIE
Każdy z Państwa może w bibliotece odnaleźć wiersze z poematu symfonicznego „Niezłomni” w tłumaczeniu Anny Chraniuk, które przygotowaliśmy w formie broszurki. Koncert można obejrzeć na YouTubie. Zachęcamy też do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach WąbJAZZno3.
Agnieszka Błaszak