Relacje z wydarzeń

Tydzień Bibliotek +

Tydzień Bibliotek + w wąbrzeskiej książnicy już prawie na finiszu. Zapoczątkowany 8 maja obchodami Dnia Bibliotekarza przyniósł wiele ciekawych wydarzeń.

 

Przez cały tydzień wąbrzeską bibliotekę odwiedzały zorganizowane grupy dzieci, młodzieży i seniorów. Goście poznawali „Bibliotekę z bliska” i sprawdzali jakie skarby kryją się na bibliotecznych półkach? Książki-olbrzymy i książki-miniaturki. Nowoczesne audio i e-booki oraz starożytne tabliczki gliniane i woskowe. Książki z przestrzennymi ilustracjami, książki-zabawki i książki, w których obrazki "ożywają" oglądane przez smartfon.
Wszystkiego można było dotknąć, dźwignąć, obejrzeć.
Bibliotekarki przygotowały wycieczkę po bibliotece, jakiej na co dzień nie widać. Zaprowadziły gości do magazynów bibliotecznych, pokazały "tajne" przejścia, którymi nie chadzają czytelnicy, a nawet biblioteczne "centrum dowodzenia", czyli serwerownię.
Swoją pracę zademonstrowały koleżanki z pracowni bibliotecznej. To miejsce, w którym książki się kupuje, opracowuje i odsyła na właściwe miejsce w bibliotece. Tu powstają kampanie marketingowe i wykuwają się pomysły na wydarzenia biblioteczne, tworzą się posty na Facebooka i stronę internetową.


W poniedziałek, 15 maja w bibliotece odbyły się warsztaty z pisania limeryków i tworzenia kolaży, które poprowadziła pisarka, malarka i pieśniarka Joanna Jagiełło.
Joanna Jagiełło to autorka lubianych i nagradzanych powieści dla młodzieży o apetycznych tytułach: „Kawa z kardamonem”, „Czekolada z chili”, „Tiramisu z truskawkami” oraz „Mleko z miodem”. Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze, komponuje i podróżuje. Wydała płytę „Skrzypek bez dachu” z piosenkami do własnych tekstów i muzyki. Jej obrazy wystawiane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych. W poniedziałkowe przedpołudnie Joanna Jagiełło poprowadziła warsztaty dla młodzieży pt. "Wokół Szymborskiej - limeryk, kolaż".


Nasza noblistka słynęła z pisania żartobliwych limeryków i tworzenia kolaży, którymi obdarowywała przyjaciół. Z okazji Roku Wisławy Szymborskiej kolaże i limeryki zostały więc tematem bibliotecznego konkursu "Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi". Warsztaty miały na celu zainspirowanie młodych osób do zmierzenia się z konkursowymi zadaniami. Joanna Jagiełło podarowała uczestnikom dwie i pół godziny dobrej, literackiej zabawy. Z każdym kolejnym rymem wymyślonym przez uczestników rósł artystyczny ferment. Głowy się otwierały, odwaga rosła, kreatywność aż pulsowała. Na początek uczestnicy spróbowali swoich sił w „lepiejach”. To krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne, groteskowe wierszyki, standardowo składające się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej. Potem przyszła pora na limeryki i wreszcie na kolaże, a efekt pracy uczniów z wąbrzeskich szkół można podziwiać na zdjęciach.

 

Warsztaty z pisarką Joanna Jagiełło zostały dofinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu "Tu Czytamy. Dyskusyjne Kluby Książki"

Czwartek 18 maja będzie ostatnim dniem wąbrzeskiego Tygodnia Bibliotek +. O godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Kariną Obarą. Toruńska pisarka, dziennikarka, poetka, eseistka i malarka zaprezentuje swoją twórczość literacką i plastyczną.

 

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.