I Kongres Regionalistów

8 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbył się I Kongres Regionalistów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W wydarzeniu, które w założeniu było początkiem integracji ruchu regionalistycznego w naszym województwie, uczestniczyli reprezentujący lokalne środowiska działacze oraz samorządowcy i przedstawiciele świata nauki.

Aż chce się napisać "i my tam byliśmy, miód i wino piliśmy" 😉
Na I Kongresie Regionalistów z Kujaw i Pomorza, ziemię wąbrzeską reprezentowali: dyrektor Wąbrzeskiej Biblioteki Aleksandra Kurek, wicestarosta Karol Sarnecki, historyk Paweł Becker oraz pani Gabriela Bryx Bączkowska lokalna regionalistka, kronikarka rodzinna i autorka wspomnień.
Współpraca instytucji kultury z regionalistami, czy też edukacja regionalna prowadzona we współpracy ze szkołami, o których mówiono podczas Kongresu, to tematy szczególnie bliskie naszej Bibliotece i od lat z sukcesami realizowane. Wystarczy wspomnieć choćby tylko ostatnie publikacje wydane pod auspicjami Biblioteki, a tyczące się naszej "małej Ojczyzny":
➡️Gabriela Bryx Bączkowska pt. "Portret przez trzy epoki. Opowieści z Wąbrzeźna"
➡️Helena Łęgowska "Historia wąbrzeskich młynów i spichrzy od 1948 do 2004 roku"
➡️ Gustawa Jarecka pt. „Szósty oddział jedzie w świat” (reprint).

Ważnym elementem realizacji zadań edukacji regionalnej jest również doroczny konkurs „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”, orgaznizowany przez Bibliotekę.
Mieliśmy się więc czym na Kongresie pochwalić, ale też mieliśmy okazję zdobyć nowe kontakty i praktyczną wiedzę o tym, jak działać dla regionu i ochrony jego dziedzictwa.

Organizatorami I Kongresu Regionalistów Województwa Kujawsko-Pomorskiego były Fundacja Forum Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Marszałkowski, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa i i bydgoska Wyższa Szkoła Gospodarki.

I Kongres Regionalistów w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

#historia #tradycja #ludowa #lokalna #kujawy #pomorze #WyższaSzkołaGospodarki