Relacje z wydarzeń

Dyskusje o Paryżu

We środę 16 listopada odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Każdy słyszał i zapewne widział wieżę Eiffla, ale już o Saint Germein des Pres- najstarszym kościele Paryża, albo o cafe-tabac paryskich kawiarniach, w których sprzedaje się wyroby tytoniowe, już tylko nieliczni. Dlatego bibliotekarka Aleksandra Rzeczewska-Cieślak zabrała małych klubowiczów DKK w podróż do Paryża. Naszym przewodnikiem była wspaniale ilustrowana i pełna ciekawostek książka M. Saska „Oto jest Paryż.”
Stolica Francji to jednak nie tylko dziesiątki pomników, zabytkowych kościołów i muzeów po obu brzegach Sekwany, ale przede wszystkim pięciomilionowa społeczność, która słynie z elegancji i wyśmienitej kuchni.
Podczas zajęć uczestnicy poczuli się, jak prawdziwi szefowie paryskich restauracji, które znane są z takich specjałów jak ślimaki, żabie udka, nie zawsze ładnie pachnące sery i croissanty. Z pomocą modeliny wyczarowaliśmy te przysmaki, by móc nacieszyć chociaż oko. Kto wie, może kiedyś uda się ich również skosztować.

Drugą rzeczą, z której słynie Francja, a zwłaszcza paryżanki jest uwielbienie dla elegancji, szyku i mody. To tutaj mieszczą się największe domy mody i stąd wywodzą się najsłynniejsi kreatorzy. Dlatego i my postanowiliśmy zaprojektować stroje, których nie powstydziłyby się paryżanki. Dla papierowych modelek zaprojektowaliśmy suknie jak z pokazów hot couture (tzn. wysokie krawiectwo – stroje hot couture to raczej dzieła sztuki, a nie ubrania. Są szyte ręcznie z najdoskonalszych materiałów, w obrębie projektu powstaje tylko jeden egzemplarz). Tak wystrojone modelki ruszyły na wybieg, jak na najprawdziwszym pokazie mody.
Oczywiście poznaliśmy też barwy narodowe Francji kolorując flagę i nauczyliśmy się kilku słów po francusku, a wszystko to w rytm francuskich melodii i we wspaniałej atmosferze.

Zaplanowana godzina minęła niepostrzeżenie, a my wciąż bawiliśmy w Paryżu!
Kto chciałby dołączyć do naszych spotkań, wspólnie się bawić, tworzyć, poznawać świat i ciekawych ludzi – ZAPRASZAMY!
O szczegóły pytajcie Panią Olę z Filii nr 1; ul. Tysiąclecia 1, budynek SP 3, dzwońcie --> tel. (56) 622 90 96 lub piszcie—> e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyszukaj na stronie