Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Florka w Wąbrzeźnie

Jak zostać superbohaterem własnego życia? Taki temat przyświecał wczorajszemu spotkaniu przedszkolaków z Roksaną Jędrzejewską – Wróbel, autorką książek o ryjówce Florce.

Zaproszone na spotkanie z pisarką sześciolatki świetnie znały postać Florki dzięki zajęciom w Bibliotecznej Akademii Malucha. Podczas pełnego gwaru i śmiechu spotkania, Pani Roksana przekonywała dzieci, że każde z nich może zostać superbohaterem i zadbać o swój dobrostan. Przeczytała fragment z „Pamiętnika ryjówki”, w którym Florka zmagała się z sennym koszmarem. Sprytna ryjówka poradziła sobie ze złymi snami malując je na papierze. W ten sposób oswoiła strachy i przestała się bać czarnego kota ze koszmarów. Wspólnie z pisarką wąbrzeskie przedszkolaki rysowały na tablicy kota, który najpierw wyglądał bardzo groźnie, ale w miarę dodawania mu zabawnych akcesoriów, jak: kapelusik, albo pielucha, przestał straszyć, a zaczął śmieszyć. Taki mechanizm warto zastosować gdy dzieci mają kłopoty, czegoś się boją. - Strachy bliżej poznane i oswojone przestają być takie straszne – przekonywała pisarka.
Żadne spotkanie autorskie nie obejdzie się bez pytań do autora. Dzieci chciały wiedzieć ile lat ma ryjówka Florka, a także pani pisarka? Ile już napisała książek i jaka była ta pierwsza? Roksana Jędrzejewska-Wróbel pożegnała się z uczestnikami spotkania „pieczętując” każdego na pamiątkę podobizną Florki. Zostawiła nam też wspaniały prezent w postaci plakatu o serii z Florką i książkę, w której znajdziemy nieznane dotąd opowiadanie „Florka i buziaki-czytaki”.

Spotkanie autorskie zrealizowano w ramach Dyskusyjne Kluby Książki "Tu czytamy"

Agnieszka Błaszak