Relacje z wydarzeń

WąbJAZZno ruszyło!

Druga edycja Festiwalu Jazzowego WąbJAZZno została zainaugurowana w Wąbrzeskiej Bibliotece!


W środę , 3 sierpnia Stowarzyszenie Forma, organizator imprezy, po raz drugi zaprosiło do Wąbrzeźna Jerzego Szczerbakowa. Dziennikarz muzyczny, założyciel RadioJAZZ.FM, basista w Bunch Of Chairs Orchestra oraz prezes zarządu w Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ, kolejny raz poprowadzi jako konferansjer wydarzenia festiwalowe, natomiast na bibliotecznym spotkaniu wystąpił w podwójnej roli. Najpierw jako mentor dla adeptów dziennikarstwa, podczas zamkniętego warsztatu, a następnie jako znawca tematu, który przybliżył zebranym „cały ten jazz”.


Wypytywany przez Aleksandrę Kurek, dyrektorkę Biblioteki, Pan Jerzy opowiadał o swoich początkach z jazzem. Pasją zaraził go przyjaciel, podsuwając płyty Pata Metheny’ego i Milesa Davisa. Choć wcześniej zafascynowany rockiem, a nawet punk rockiem, połknął bakcyla. Podczas spotkania dziennikarz dzielił się z uczestnikami ulubioną muzyką. Posłuchaliśmy wspólnie Elli Fitzgerald, którą dziennikarz uważa za „szczyt szczytów”. -Są wokalistki świetne, są wybitne i wysoko nad nimi jest Ella – przekonywał słuchaczy i trudno się z tą opinią nie zgodzić. Możliwości wokalne First Lady of Song wbiły nas w krzesła. Udało nam się też zajrzeć na backstage jazzowych scen i dowiedzieć się jakimi ludźmi na co dzień są ci wielcy jazzmani i jazzmanki . Pan Jerzy opowiedział nam urocze anegdoty o Zbigniewie Namysłowskim, Dorocie Miśkiewicz, Monice Borzym, Adze Zaryan, Urszuli Dudziak i o swojej sąsiadce (!) Ewie Bem. W tym momencie jedna z uczestniczek spotkania podzieliła się wspomnieniem, że w latach 60. kiedy była uczennicą wąbrzeskiego liceum, na zaproszenie ówczesnej dyrektorki szkoły przyjechał do Wąbrzeźna sam Jan Ptaszyn Wróblewski. Były to początki kariery wielkiego jazzmana, a informacja o jego koncercie w naszym mieście zelektryzowała Organizatorów wąbrzeskiego festiwalu. Tomasz Kraska stwierdził, że choć wcześniej nie marzył nawet o zaproszeniu tego wybitnego saksofonisty na WąbJAZZno, to teraz pojawiła się zupełnie nowa perspektywa! I być może Pan Jan zechce powtórzyć swój koncert sprzed lat?!


Jednym z wydarzeń tegorocznego WąbJAZZno jest wystawa plakatów-okładek JazzPRESS-u. W przestrzeni miejskiej Wąbrzeźna (w oknach wystawowych sklepów na Rynku i ul. 1-go maja), w tym w Bibliotece, zawiśnie 25 plakatów, które stanowiły okładki jazzowego pisma. Są to wspaniałe zdjęcia autorstwa Kuby Majerczyka, swoista galeria największych polskich jazzmanów. Za Jerzym Szczerbakowem serdecznie polecamy Państwu „jazzowy” spacer i obejrzenie wszystkich okładek. W oknach parteru Biblioteki prezentujemy trzy z nich, na których znalazło się trzech tuzów polskiego jazzu: Wojciech Karolak, Michał Urbaniak i Tomasz Stańko. Warto obejrzeć te fantastyczne zdjęcia, a następnie zlicytować je na rzecz Ukrainy i zabrać do domu!


Na zakończenie spotkania Jerzy Szczerbakow pogratulował mieszkańcom Wąbrzeźna dwóch świetnie zapowiadających się młodych jazzmanów, mowa o Macieju Domagalskim i Mateuszu Sobiechowskim oraz takiego wspaniałego wydarzenia jakim jest WąbJAZZno. Wypada nam jedynie za dziennikarzem powtórzyć zaproszenie do uczestnictwa w festiwalu. Przed nami wiele wspaniałych przeżyć: muzyczna parada przez miasto, rodzinny piknik, wystawa, warsztaty muzyczne i jam session, a przede wszystkim koncerty na żywo z udziałem gwiazd: Marka Napiókowskiego i EWY BEM. Korzystajmy z uroków lata i jazzu!

Agnieszka Błaszak

 

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane relacje

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.