Wakacje z biblioteką - podróż do Tajlandii

Ostatnią podróż podczas tegorocznego "Lata z biblioteką" odbyliśmy do Tajlandii.

Dziewczynka o imieniu Mali opowiedziała nam o swoim plemieniu żyjącym w domach na palach w sercu tropikalnego lasu. Można tam dotrzeć tylko łodzią, albo na grzbiecie słonia. Mali jada głównie ryż, nawet słodycze są z niego zrobione. Ale najbardziej zdumiewające są ozdoby pań z plemienia Padaung. Nakładają one sobie na szyje obręcze, które mają je wydłużyć, ponieważ uważają, że długie szyje są bardzo piękne. Dzieci z zapałem mierzyły własne szyje, ale wszystkie były o wiele krótsze niż 30 centymetrowa szyja mamy Mali!

Podczas naszych wakacyjnych "Podróży z książką" poznaliśmy pięcioro dzieci z różnych krajów świata, mieszkających na dwóch kontynentach: w Azji i Afryce. Ich życie bardzo różni się od naszego, czasem nas zdumiewa, czasem smuci, a czasem zachwyca. Dziewczynki chciałyby być noszone na rękach jak żywa bogini Kumari w Nepalu, chłopcy mieszkać na domu-łodzi w Wietnamie, ale nikt nie chciałby w paść kóz w palącym słońcu jak Zuzu w Namibii, albo być pucybutem jak Mabratu z Etiopii. Mimo trudnych warunków życia, wszystkie poznane dzieciaki były szczęśliwe i uśmiechnięte "od ucha do ucha". Mamy nadzieję, że nasi koloniści docenią to co mają i nauczą się kilku ważnych rzeczy: żeby się dzielić z tymi, którzy mają mniej, oszczędzać wodę i być otwartym na innych ludzi. Podczas dzisiejszych warsztatów plastycznych kolorowaliśmy dzieci ze wszystkich zakątków świata.

Lato z biblioteką 2022 - DZIEŃ PIERWSZY
Lato z biblioteką 2022 - DZIEŃ DRUGI