Wakacje z biblioteką - krasnoludki są na świecie!

Za nami pierwszy dzień "Lata z biblioteką"!

Jest nas szesnaścioro, piętnaście dziewczyn i jeden rodzynek - Ryszard. Pierwszego dnia poznawaliśmy swoje imiona, w czym pomogły gry i zabawy integracyjne. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych rzeczy o Marii Konopnickiej.

Poetka w tym roku obchodzi 180 urodziny, z tej okazji Sejm RP specjalną ustawą, ustanowił Marię Konopnicką Patronką roku 2022. Obejrzeliśmy prezentację, która opowiadała o życiu poetki. Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach, miała smutne dzieciństwo, bo gdy była małą dziewczynką umarła jej mama. Marysia tylko przez rok uczyła się w szkole dla dziewcząt, ale zawsze lubiła czytać i uczyła się sama. Poznała kilka języków. Gdy wyszła za mąż, zaczęła tworzyć własną poezję. Napisała Rotę, która jest uważana za drugi hymn Polski, ale głównie pisała dla dzieci.

Najsłynniejsze utwory dla najmłodszych to: "Na jagody", "Co słonko widziało" i oczywiście "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Bohaterami tej pięknej baśni jest gromada krasnoludków, którymi rządzi król Błystek. Krasnoludki, które zimę spędziły pod ziemią, wychodzą wiosną na powierzchnię i spotykają ludzi. Pomagają ubogiej gęsiarce, sierotce Marysi, odnaleźć jej zagubione gąski. Udaje im się też wyciągnąć rodzinę ubogiego chłopa Skrobka z biedy. Jesienią powracają znowu pod ziemię.

Wysłuchaliśmy tej baśni, a później stworzyliśmy własną gromadę krasnoludków. Tak jak w historii opowiedzianej przez Marię Konopnicką naszym krasnoludkom też przewodził król Błystek. Figurę Błystka dla biblioteki wykonał zespół ze Stowarzyszenie Szansa Na Zdrowie Środowiskowy Dom Samopomocy Oddział II, pod czujnym okiem pani Dagmary Przekoty.

Lato z biblioteką 2022 - DZIEŃ DRUGI
Lato z biblioteką 2022 -