Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki

To już piętnaście lat minęło od inauguracyjnego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 27 maja 2007 roku!

DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI

Ideą powstania Klubu było stworzenie przyjaznego miejsca, w którym entuzjaści literatury, niekoniecznie specjaliści filolodzy, czy literaturoznawcy, mogliby rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach, przynależeć do Klubu i czerpać przyjemność ze spotkań oraz dyskusji i wymiany opinii. Klubom przyświecało od początku hasło: „dobre książki i kawa”.

Nasz Klub działa w strukturach zarządzanych przez Instytut Książki, co daje szereg korzyści: książki, o których dyskutujemy dostarcza biblioteka wojewódzka, nasi klubowicze i moderatorzy mogą uczestniczyć w ciekawych szkoleniach, warsztatach, panelach dyskusyjnych i konkursach, otrzymujemy materiały promocyjne, a gdy potrzeba również merytoryczną pomoc koordynatora wojewódzkiego. Jedną z najważniejszych form wsparcia Klubów jest współfinansowanie spotkań autorskich. Każde takie spotkanie, to nie tylko święto klubowiczów, ale i całej społeczności lokalnej. Do 2018 roku wizyty pisarzy spod szyldu Dyskusyjne Kluby Książki „Tu czytamy” odbywały się w gościnnych progach Wąbrzeskiego Domu Kultury. Wielu z Państwa z pewnością pamięta, wypełnioną po brzegi, salę kolumnową podczas spotkania z Marią Czubaszek, albo Szymonem Hołownią, a nawet salę widowiskową, pękającą w szwach podczas wizyty ks. Adama Bonieckiego. Wraz z przeniesieniem biblioteki do nowej siedziby przy Matejki 11 b, spotkania odbywają się właśnie tutaj. Podczas inauguracji gościliśmy Joannę Bator, laureatkę literackiej Nagrody Nike, byli u nas Robert Małecki i Katarzyna Zdanowicz, a prawdziwe oblężenie przeżyliśmy, goszcząc Roberta Makłowicza.

KOORDYNATORKA

Od początku działalności wąbrzeskiego DKK dedykowanego osobom dorosłym, jego spotkania koordynuje bibliotekarka Marzena Seroka. To do jej zadań należy zamówienie i przekazanie klubowiczom książek, które będą poddane dyskusji, prowadzenie klubowej buchalterii, zwoływanie spotkań, raportowanie do Instytutu Książki, dbanie o miłą atmosferę i tytułową „dobrą kawę”.
Zwieńczeniem piętnastoletniej już historii klubu było spotkanie zorganizowane przez bibliotekę 29 czerwca br. oraz okolicznościowa publikacja przygotowana przez Marzenę Serokę i Sabinę Olszewską, a wydana oczywiście przez niezawodne Wąbrzeskie Zakłady Graficzne. W broszurce znajdziemy najciekawsze chwile, myśli i opinie wyrażane podczas spotkań DKK oraz migawki ze spotkań autorskich na przestrzeni 15 lat. Książeczka była niespodzianką i nagrodą dla obecnych i byłych klubowiczów, którzy stawili się na jubileuszu. Na zgromadzonych zdjęciach - młodsi o 10, a niejednokrotnie 15 lat - klubowicze z rozrzewnieniem wspominali rozmowy „jeszcze w starej bibliotece”, wspaniałych gości spotkań autorskich, pisane przez siebie recenzje i rekomendacje przeczytanych książek.

JUBILEUSZ

O „dobrą kawę” i nie tylko (!) zadbały bibliotekarki, a oprawę artystyczną przygotowała Paulina Krzyżanowska wraz ze swoimi podopiecznymi ze studia wokalnego ArtVoices.
Pozostaje życzyć obecnym, byłym i – mamy nadzieję – przyszłym uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki, nieustającej potrzeby czytania i dzielenia się wrażeniami z innymi. Kontakt z drugim człowiekiem, wymiana myśli, okazja do wyjścia z domu i spotkania w miłym gronie, to walory Klubu, których nie sposób przecenić. Pozwalają zachować otwarty umysł, inspirują do literackich poszukiwań, narzucają zdrową samodyscyplinę. Tym, którzy są w Klubie od samego początku serdecznie gratulujemy. Tym, którzy byli tu tylko chwilę, dziękujemy za ich obecność. Wszystkich namawiamy, by rozważyli, czy Dyskusyjny Klub Książki, to przypadkiem nie jest propozycja właśnie dla nich?

Agnieszka Błaszak