Powiatowy Konkurs Literacki „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi” - rozstrzygnięty!

Powiatowy Konkurs Literacki „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”, któremu tradycyjnie patronują Burmistrz Wąbrzeźna i Starosta Powiatu Wąbrzeskiego, już dawno osiągnął pełnoletność, a tegoroczną XXI edycją, wkroczył w trzecią dekadę swojego istnienia.

DZIEJE KONKURSU

W archiwach biblioteki mamy setki prac konkursowych, w których uczestnicy śledzili przeszłość swojej „małej ojczyzny” na podstawie dokumentów z rodzinnych archiwów lub zdjęć przodków. Opisywali sylwetki zasłużonych wąbrzeźnian, obserwowali teraźniejszość w mikroreportażach, albo wdawali się w futurystyczne rozważania na temat przyszłości miasta. Powstawały wąbrzeskie bajki, legendy i opowiadania fantasy.
Konkurs ewoluował i przybierał nowe formy. Zwykle składał się z części literackiej i krasomówczej. Jednak w ubiegłym roku zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii miasta w nowej perspektywie. Natomiast w tym roku, konkurs krasomówczy „Opowiadacze lokalnych historii”, zastąpiliśmy turniejem recytatorskim „Jednej Poetki”.

JEDNA POETKA

Wybór „Jednej Poetki” był oczywisty. Uczestnicy prezentowali teksty, doskonale znanej wąbrzeźnianom, ale i szerokiemu gronu odbiorców w całej Polsce, poetki - Aleksandry Bacińskiej. W ubiegłym roku minęło 25 lat od wydania „Bardzo fałszywych piosenek” - pierwszego tomiku wierszy pani Oli. Konkurs był zatem doskonałą formą uczczeniem tego jubileuszu i okazją do złożenia życzeń Poetce.
W recytatorskie szranki stanęło dwadzieścia dwoje recytatorów. Jury, w którym zasiadały – Ola la! – trzy Aleksandry: Bacińska, Basikowska i Olszewska, miało nie lada orzech do zgryzienia! Bo poziom był wysoki i wyrównany, a uczestnicy zaskakiwali do samego końca. Niezwykle ciekawie (i zabawnie!) zaprezentowali się panowie, ale i dziewczęta błysnęły niemałym talentem.

NAGRODZENI RECYTATORZY

SZKOŁY PODSTAWOWE
Nagrody Burmistrza
Fabian Płachta (SP 2 w Wąbrzeźnie)
Lena Brzezińska (SP 2 w Wąbrzeźnie)

Nagroda Starosty
Jędrzej Zalewski (SP 2 w Wąbrzeźnie)

Nagrody Biblioteki
Ewelina Zhuk (SP w Dębowej Łące)

Zofia Kułakowska (SP w Dębowej Łące)
Nicola Szumacher (SP w Ryńsku)

Dyplomy za udział odebrali:
Magdalena Paczkowska (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Zuzanna Białkowska (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Lena Gajewska (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Ewelina Dąbrowska (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Lena Dąbrowska (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Nikola Wieczorek (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Amelia Madeja (SP2 w Wąbrzeźnie)
Antonina Tire (SP 2 w Wąbrzeźnie)

SZKOŁY ŚREDNIE

Nagroda Burmistrza

Seweryn Andrzejewski (LO w Wąbrzeźnie)

Nagrody Starosty

Ilona Błaszkiewicz (LO w Wąbrzeźnie)
Daria Szczepańska

Nagroda Biblioteki

Agata Sadłowska (ZS w Wąbrzeźnie)

Zuzanna Jastrzembska (ZS w Wąbrzeźnie)
Laura Grabowski (LO w Wąbrzeźnie)

Dyplomy za udział

Oliwia Przybysz (LO w Wąbrzeźnie)
Konrad Szablewski (LO w Wąbrzeźnie)

#JESTEMZWĄBRZEŹNA

Konkurs Literacki nosił w tym roku tytuł „Jestem z Wąbrzeźna”. Zadaniem uczestników było napisanie eseju o swoim miejscu na ziemi (Jestem z Wąbrzeźna, Jestem z Ryńska, Jestem z Niedźwiedzia, itd.), pokazanie go w taki sposób, by wzbudzić zainteresowanie innych i uświadomić wartość przynależności do swojej „małej ojczyzny”. Należało przedstawić np. ciekawe, ważne z własnego punktu widzenia, wydarzenie historyczne lub współczesne, godną uwagi postać, miejsce, zakątek.
Na konkurs wpłynęło 21. bardzo interesujących prac, trzynaście ze szkół podstawowych i osiem ze szkół średnich. W obu kategoriach wiekowych zostały przyznane Nagrody Burmistrza – wręczane przez z-cę burmistrza Wojciecha Trzcińskiego; Nagrody Starosty – reprezentowanego na Konkursie przez wicestarostę Karola Sarneckiego oraz Nagrody Biblioteki i Wyróżnienia.

LITERACI NAGRODZENI

SZKOŁY PODSTAWOWE
Nagrody Burmistrza
Julia Bestjan (SP w Jarantowicach)
Lena Dąbrowska (SP 2 w Wąbrzeźnie)
Julia Białkowska (SP 3 w Wąbrzeźnie)

Nagrody Starosty
Jędrzej Lisiński (SP w Książkach)
Oliwia Krawczyk (SP w Jarantowicach)
Paulina Sroka (SP w Jarantowicach)

Nagrody Biblioteki
Lena Matuszak (SP w Jarantowicach)
Agata Przytarska (GB w Nowej Wsi Królewskiej)

Amelia Gusek (GB w Nowej Wsi Królewskiej)
Zuzanna Białkowska (SP 3 w Wąbrzeźnie)
Olga Dąbrowska (SP 2 w Wąbrzeźnie)
Martyna Gryczkowska (SP w Jarantowicach)
Marika Witkowska (SP w Książkach)

SZKOŁY ŚREDNIE
Nagrody Burmistrza
Konrad Szablewski (LO w Wąbrzeźnie)
Laura Grabowski (LO w Wąbrzeźnie)

Nagroda Starosty
Aleksandra Wollenberg (LO w Wąbrzeźnie)

Nagrody Biblioteki
Julia Sułecka (LO w Wąbrzeźnie)
Aleksandra Łaga (LO w Wąbrzeźnie)

Seweryn Plewa (LO w Wąbrzeźnie)
Marta Ślesar (LO w Wąbrzeźnie)
Aleksandra Czarnowska (LO w Wąbrzeźnie)

PODZIĘKOWANIA I GRATULACJE

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Pięknie kłaniamy się nagrodzonym. Ślemy podziękowania włodarzom naszego miasta i powiatu za nieustanny, od 21 lat patronat nad Konkursem.
Naszej „Jednej Poetce” – Aleksandrze Bacińskiej, składamy serdeczne życzenia niekończącej się weny twórczej, kolejnych tomików i jeszcze więcej gorących wielbicieli.
Do zobaczenia za rok, bo Wąbrzeźno to nasze miejsce na ziemi!

Agnieszka Błaszak