Relacje z wydarzeń

Wernisaż bibliotekarki - relacja

„… Tysiące twarzy, setki miraży. To człowiek tworzy metamorfozy”, a konkretnie Sabina Olszewska - autorka wystawy „Twarze, twarze i… twarze”, której wernisaż odbył się w poniedziałek 9 maja 2022 r.

Blisko 120 akwarel zaprezentowanych przez naszą koleżankę bibliotekarkę, przedstawia twarze kobiece, męskie oraz twarze miasta, twarze aniołów, twarze zodiakalne. Ten swoisty face book to pokłosie kilkumiesięcznej pracy artystki, która pierwsze kroki w malarstwie stawiała podczas corocznych plenerów organizowanych przez Wąbrzeski Dom Kultury, pod czujnym okiem artysty plastyka Andrzeja Sobczyka. O pracach Sabiny pan Andrzej tak mówił: „prace artystyczne Pani Sabiny śledzę od lat i widzę ciągły postęp w jej drodze artystycznej. Cieszy mnie fakt, że jest artystką poszukującą własnej drogi twórczej i języka plastyki, który ukazuje jej bogate wnętrze duchowe.”

O artystycznych zmyśle i ogromnym poczuciu estetyki Sabiny wspominają też inni uczestnicy wernisażu. „Pani Sabina – wspaniała bibliotekarka z ogromnymi pokładami artyzmu, z duszą nieskończonej wyobraźni, nietuzinkowym poczuciem estetyki, niesamowitym wyczuciem przestrzeni i graficznej materii” – opisuje bohaterkę wczorajszego wieczoru, inna lokalna plastyczka Justyna Zarębska. Cecylia Szymańska, ceniona malarka z Dębowej Łąki, zauważa, że obrazy Sabiny to „ciekawa zabawa barwami. Asymetria w ujęciu tematu. Odejście od realistycznego przedstawienia, subtelność i delikatność barwy oraz linii.”

Twarze, twarze i… twarze zaprezentowane w bibliotecznej mini-galerii to, jak spostrzegła Aleksandra Basikowska, twarze bez wieku, twarze niedokończone, ledwie zarysowane. Jak trafnie zauważył Paweł Becker, autorka dostrzega twarze wszędzie: w „znakach zodiaku, owocach, ona je antropomorfizuje, nadaje ludzki wygląd”. Jakie emocje skrywają te twarze, jakie myśli i pragnienia? To autorka zostawia naszej interpretacji i domysłom. Jak dodaje Paweł Becker: „Akwarela to farba oparta na wodzie i tak jak woda w strumieniu twórczość Sabiny Olszewskiej delikatnie płynie, pozwala się zatrzymać, zadumać, zinterpretować i zachwycić".
Goście zaproszeni na wczorajszy wernisaż, pełni owego zachwytu, w „księdze gości” zostawili wpisy szczerych gratulacji i powinszowań. Wieczór uatrakcyjnił występ wspaniałej wokalistki Aleksandry Góralskiej z towarzyszeniem pianisty Wojciecha Góralskiego.

Przy symbolicznej lampce wina świętowaliśmy sukces naszej koleżanki bibliotekarki, który w wielkim stylu rozpoczął XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Kto nie miał okazji być z nami wczoraj, niech zajrzy do biblioteki w wolnej chwili. Wystawa będzie prezentowana w świątecznym tygodniu, w godzinach pracy placówki. Sprawdźcie też, co jeszcze wydarzy się w Tygodniu Bibliotek!

Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.