O Konopnickiej z WTZ

Rok poświęcony wybitnej poetce Marii Konopnickiej był okazją do dwóch spotkań bibliotekarek z podopiecznymi WTZ Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie.

Podczas czwartkowego spotkania ciekawy życiorys autorki "Roty" przedstawiła zebranym, odbywająca praktyki zawodowe w bibliotece, studentka pedagogiki Aleksandra Olszewska. Warsztatowicze mieli też okazję wysłuchać fragmentów wierszy i utworów dla dzieci Konopnickiej, a także zmierzyć się z puzzlami, które nawiązywały do biografii poetki.
W piątek przybyła do nas druga grupa podopiecznych Warsztatu, która również miała okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o tej wybitnej postaci.

W tym roku mija 180. rocznica urodzin poetki, która nie tylko swoją twórczością, ale też czynnym zaangażowaniem w życie społeczne i dążenia niepodległościowe zasłużyła sobie na pamięć pokoleń.
Maria Konopnicka dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze.
A przy tym miała bardzo bujne i ciekawe życie osobiste, o czym mieli okazję przekonać się warsztatowicze oglądając prezentację przygotowaną przez bibliotekarkę Agnieszkę Błaszak i wysłuchując prelekcji dyrektor Biblioteki Aleksandry Kurek.

Agnieszka Błaszak