Wiktor Zakrzewski - relacja ze spotkania

Wierszem „Nocą umówioną” Bolesława Leśmiana rozpoczęliśmy poniedziałkowe spotkanie z Wiktorem Zakrzewskim.

Poezja na spotkaniu z prozaikiem nie wzięła się bez przyczyny, bo 21 marca to tradycyjnie Międzynarodowy Dzień Poezji. Wybór Leśmiana też nie był przypadkowy, bo słynące z erotyzmu strofy „poety-notariusza” świetnie wprowadziły publiczność w klimat książek naszego gościa.
Wiktor Zakrzewski to nowa gwiazda na naszym lokalnym firmamencie literatów. Na co dzień człowiek wielu zajęć: urzędnik, technik weterynarii, masażysta i rehabilitant. Każdą wolna chwilę wykorzystuje na uprawianie swojej największej pasji, czyli wyprawy motocyklowe i zwiedzanie świata. Skąd w tym wszystkim jeszcze pisarstwo? Wiktor Zakrzewski, przyznaje, że zawsze miał łatwość pisania, a w szkole śmiano się, że „umie lać wodę”. Pierwsze próby pisarskie pokazał przyjaciółce, a ona poprosiła o recenzje swoich znajomych. Autor pozostawał anonimowy i w napięciu oczekiwał opinii. A te okazały się entuzjastyczne i skłoniły debiutanta do wydania opowiadań drukiem. I tak do obiegu trafiło „Od(nowa)”, czyli zbiór opowiadań o tematyce erotycznej. - Moim głównym celem było sprawienie czytelnikowi przyjemności – podkreślał Autor. - Starałem się również zwrócić uwagę, zwłaszcza czytelniczek, że czasami warto spojrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy. Odrzucić konwenanse i dobrze się bawić – dodawał.
Niedługo po debiucie na rynku ukazała się druga książka Wiktora Zakrzewskiego, tym razem była to powieść zatytułowana „Metamorfozy”. To historia trzech przyjaciółek, które postanowiły zmienić swoje życie, przełamać wszelkie stereotypy i otworzyć się na nowe, swobodne życie. Fragment powieści odczytany przez Aleksandrę Olszewską dał publiczności przedsmak tego, czego mogą się spodziewać po „Metamorfozach”. A więc dużej dozy erotyzmu, ale nie przekraczającego granicy dobrego smaku, apoteozy dobrej zabawy i hedonizmu. Autor podkreślał, że pisze głownie z myślą o kobietach, chciałby poprzez swoją prozę zachęcić je do otwartego rozmawiania o tak ważnej sferze życia każdego człowieka, jaką jest seks. Panie obecne na spotkaniu przyznawały, że Autor „zna się na kobietach”, że rozpoznały w bohaterkach swoje emocje i przeżycia. Ten komplement sprawił naszemu gościowi wyraźną przyjemność.
W przygotowaniu jest już kolejna książka Wiktora Zakrzewskiego, tym razem osadzona w świecie fantasy, ale- jak podkreśla Autor - nie pozbawiona erotyki! Pozostaje nam w oczekiwaniu na nową powieść, sięgnąć po „On(nowa)” i „Metamorfozy”. Do końca tygodnia książki można nabyć w bibliotece (32 zł. i 34 zł.) bądź zapisać się w kolejce do wypożyczalni, bo oba tytuły schodzą jak ciepłe bułeczki!
Spotkaniu z Wiktorem Zakrzewskim towarzyszyła świetnie współgrająca z jego pisarstwem, wystawa prac plastycznych Elżbiety Świętoń. Głównym tematem prac artystki jest kobiecość. Wystawę można oglądać jeszcze do końca tygodnia. Zapraszamy.

Agnieszka Błaszak