Relacje z wydarzeń

Akademia Malucha w nowym roku

Mijający tydzień upłynął nam pod znakiem Bibliotecznej Akademii Malucha.


W poniedziałek animatorka Dorota Sionkowska spotkała się z najmłodszymi grupami z Przedszkole Miejskie "Bajka" w Wąbrzeźnie w ich sali. Zimowa aura nie zachęcała do spacerów więc Biedronki wysłuchały przygód "Alicji, która nauczyła się ostrożności" w przedszkolu. Historia sympatycznej myszki miała uwrażliwić dzieci w temacie właściwych zachowań podczas zabaw w domu, tak by uniknąć kontuzji i stłuczeń.
Ten sam temat, ale już w bibliotece "przerobiły" czterolatki z grupy Motylki, wcześniej śpiewająco "zdając egzamin" z poprzedniej akademickiej lektury.
Kotki to grupa trzylatków, która na wtorkowym spotkaniu z bibliotekarką poznała historię "Kota, koguta i lisa". Ta klasyczna baśń uczy dzieci właściwego zachowania podczas spotkania oko w oko z nieznajomym, np. podczas otwierania drzwi.
Ten sam temat gościł w środę na spotkaniu z Kaczuszkami. Natomiast starsze Pszczółki na kanwie przygód liska Fenka, poznawały techniki radzenia sobie ze złością.


Akademia ma też swoją filię w bibliotece na Osiedlu Tysiąclecia. W poniedziałek odbyły się tam zajęcia dla grupy Jeżyków podczas, których dzieci wysłuchały bajki pt. "Przygody Fenka-złość ", następnie przedszkolaki aktywnie udzielały się w dyskusji wskazując w jakich okolicznościach się złoszczą, co ich najczęściej denerwuje i jak wtedy reagują. Podczas zajęć nauczyły się bardzo ważnej kwestii, czyli panowania nad złością. Z pomocą prezentacji multimedialnej bibliotekarka Aleksandra Rzeczewska pokazała dzieciom jak reagować, kiedy coś nas zdenerwuje. Jednym ze sposobów jest miarowe oddychanie. Za pomocą 5 wdechów i wydechów można pozbyć się negatywnych, "burzowych chmur"⛈️🌩️😡 i przywitać spokojne "słoneczko" ☀️😃😃. Pani Ola przedstawiła jeszcze inne pomysły, żeby opanować złość, a mianowicie taniec💃🕺, robienie pajacyków🤸‍♀️🤸🤸‍♂️ lub wykonywanie ćwiczeń 🏃‍♀️🧘‍♀️🧘. Na koniec, słuchając piosenki pt.: "Przygody Fenka. Złość" dzieci mogły przećwiczyć dowolny sposób na opanowanie złości taki, który najbardziej przypadł im do gustu.


Na czwartkowym spotkaniu BAM Misie z Przedszkola "Bajka" prezentowały swoją "pracę domową", a był nią album pt.: "O zaufaniu". W formie barwnych 🖼rysunków dzieci pokazały komu ufają. Królowały oczywiście mamusie, występowali tatusiowie i dziadkowie, a także koledzy z przedszkola. Bibliotekarka Dorota Sionkowska była niezmiernie zadowolona kiedy odnalazła również siebie na rysunkach.

A w piątek ponieważ trochę wiało Biblioteczna Akademia Malucha zawitała do Przedszkola Alpido. Grupa Kotki miała na dziś zaplanowane spotkanie z bajką o Pinokiu. Bibliotekarka Dorota Sionkowska zaprezentowała ją dzieciom w formie ilustrowanych kart narracyjnych, czyli tradycyjnego japońskiego teatrzyku kamishibai. Magiczna skrzyneczka, z zamykaną kurtyną, za którą kryją się barwne plansze rozbudziła wyobraźnię dzieci. Zamykaniu i otwieraniu nie było końca. W końcu maluchy poznały historię drewnianego chłopca, któremu wydłużał się nos wraz z każdym kłamstwem. Wiedzą już, ze kłamstwo nie popłaca!

Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.