O gwarze i obyczajach z seniorami

Czwartkowe, zimowe popołudnie było świetną porą na spotkanie z obyczajami i zwyczajami Ziemi Chełmińskiej.

Taki temat przyświecał sesji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którą poprowadziła dyrektor wąbrzeskiej biblioteki Aleksandra Kurek. Seniorzy mieli okazję zapoznać się ze zbiorami bibliotecznymi, w których szczegółowo opisano dawne obyczaje i zwyczaje obrzędowe. Sztandarowym opracowaniem jest tutaj "Ziemia Chełmińska" Władysława Łęgi, ale prezentowaliśmy też takie pozycje jak: "Baśnie i legendy kaszubskie, chełmińskie i dobrzyńskie", "Ziemia chełmińska w przeszłości: wybór tekstów źródłowych", czy "Wesele na Kujawach Franciszka Becińskiego. Wykład ilustrowała prezentacja mulitemadialna. Na koniec spotkania uczestnicy zapoznali się z opracowaniami na temat gwary wąbrzeskiej i chełmżyńskiej i mogli sobie trochę "polofrować".

Agnieszka Błaszak