Spotkanie z Katarzyną Zdanowicz

8 grudnia gościem wąbrzeskiej biblioteki była znana z małego ekranu, dziennikarka informacyjna - Katarzyna Zdanowicz.

Spotkanie prowadziła dyrektor biblioteki Aleksandra Kurek, zwracając uwagę licznie zgromadzonej publiczności, na związki dziennikarki z naszym regionem. Pani Kasia wychowała się w Solcu Kujawskim, tam też w lokalnej telewizji zdobywała pierwsze doświadczenia przed kamerą. Dziennikarka podkreślała, że te soleckie próby zdecydowały o jej dalszej karierze. - Gdyby nie telewizja w Solcu, pewnie zostałabym prawnikiem, albo pracowałabym w jakiejś korporacji – mówiła dziennikarka. Później dołączyła do redakcji Gazety Wyborczej, w jej bydgoskim i toruńskim oddziale. Następnie przeszła do Radia Gra w Bydgoszczy. Od 2007 roku mieszka w Warszawie. Przez pięć lat pracowała dla Wydarzeń Telewizji Polsat, gdzie jej mentorem był Tomasz Lis, a następnie w TVN24. Dziennikarstwo informacyjne przestało w pewnej chwili wystarczać, pojawiła się chęć robienia czegoś więcej. – Przy stole informacyjnym spotykałam się wciąż z politykami i ekspertami – tłumaczyła Katarzyna Zdanowicz – ale poczułam chęć wyjścia do ludzi, chciałam zmienić optykę spojrzenia na świat. Spotkać się z prawdziwym człowiekiem, poznać jego realne problemy.
I tak zrodził się pomysł na książkę. „Zawsze mówi, że wróci” to publikacja, której bohaterkami są żony i partnerki himalaistów. Tych bardziej znanych jak Krzysztof Wielicki, i mniej znanych jak Michał Leksiński. Książka składa się z dziewięciu opowieści. Z autorką rozmawiały: Ewa Kurtyka, Katarzyna Wielicka, Izabela Hajzer, Elżbieta Pawlikowska, Elżbieta Dąsal, Aniela Łukaszewska, Anna Solska-Mackiewicz, Aleksandra Leksińska i Agnieszka Korpal.
Katarzyna Zdanowicz podzieliła się kulisami powstania książki. Bohaterki nie zawsze były nastawione pozytywnie do tego pomysłu. Czasami tygodniami trwało zdobycie ich zaufania i zgody na rozmowę. – Postanowiłam , że jeśli ktoś nie chce mówić, nie dociskam. Odpuszczam – opowiadała Katarzyna Zdanowicz. - Nie zawsze trzeba zadać sto pytań, żeby poznać drugiego człowieka. Czasem wystarczy zobaczyć, jak mieszka, jakimi przedmiotami się otacza, czemu jedna osoba trzyma zdjęcia w widocznym miejscu, a inna ich nie wystawia. Kasia Wielicka nie miała ani jednego zdjęcia w domu. To był świetny punkt wyjścia do rozmowy – dodała dziennikarka.

Tak powstała opowieść o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy kobiet, które zdecydowały się na życie „w cieniu wielkiej góry”. Kiedy ich mężowie, partnerzy zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością. Autorka zadaje pytanie jak dużo jesteśmy w stanie poświecić w związkach, żeby partner mógł realizować swoją ekstremalną pasję? Dlaczego się na to godzimy? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w książce „Zawsze mówi, że wróci”, która oczywiście dostępna jest w wąbrzeskiej bibliotece.

Agnieszka Błaszak

Spotkanie z Katarzyną Zdanowicz zostało zrealizowane w ramach projektu „Tu czytamy – Dyskusyjne Kluby Książki i sfinansowane ze środków Instytutu Książki.