Wojciech Kass - spotkanie z poezją

W wigilię święta kobiet Wąbrzeźno odwiedził, znany już nam, Wojciech Kass – poeta i eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. Towarzyszył mu Karol Alichnowicz, nauczyciel polonista z Wąbrzeźna, a prywatnie przyjaciel pana Wojtka i wielbiciel jego twórczości.

Spotkanie przebiegało w dwóch odsłonach. Pierwsza część poświęcona była Gałczyńskiemu i nieznanej wcześniej twórczości poety. Właśnie w Wąbrzeźnie odbyło się premierowe publiczne czytanie nieznanych dotąd wierszy i listów Konstantego – nad wyraz dojrzałych i pełnych emocji, choć przecież autorstwa gimnazjalisty. W drugiej części nasz gość zaprezentował własne wiersze – publikowane już wcześniej, ale i te, które dopiero czekają na „wyjście z szuflady”. Ta prezentacja oczarowała publiczność - wrażliwość i czułość z nutką nonszalancji to idealna mieszanka, która docierała wprost do serc zasłuchanej publiczności. Ci, którzy kupili tomiki wierszy Kassa, mogą teraz cieszyć się niezwykłymi dedykacjami – niebanalnymi jak ich autor.

Teresa Tomsia, poetka i krytyk literacki, stwierdziła, że „bohater jego wierszy kocha życie, mocno stąpa po ziemi, ale nigdy nie zapomina, że jest w nim niebo”. I właśnie kawałek swojego nieba pokazał poeta tym, którzy zechcieli z nim spędzić ten magiczny, pełen czarownej liryki wieczór.

Sabina Olszewska