Relacje z wydarzeń

Edyta Jungowska na spotkaniu w Bibliotece

Kto nie był na wczorajszym spotkaniu z Edytą Jungowską niech żałuje! Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia.

O zębach, telegramach i babskiej jeździe.

Kto pamięta aktorskie kreacje Edyty Jungowskiej wie, że zwykle były to postacie żywiołowe i temperamentne, jak Konstancja Weber w „Amadeuszu”, czy chociażby siostra Bożenka z „Na dobre i na złe”. Taka też „na żywo” okazała się nasza gościni. Roześmiana, rozgadana, kontaktowa. Opowiedziała nam o swoich aktorskich początkach, szlifach zdobywanych w ognisku teatralnym pp. Machulskich, egzaminach do Szkoły Teatralnej, które poszły śpiewająco i o pierwszej zawodowej porażce, którą okazał się angaż do Teatru Kwadrat. Ale jak to w życiu często bywa, nie ma tego złego… Co się nie udało w Kwadracie, udało się w Teatrze Nowym u Adama Hanuszkiewicza, gdzie aktorka rozwinęła skrzydła i zagrała mnóstwo wspaniałych ról. Dla Hanuszkiewicza porzuciła intratny interes z chustami ze złotą nitką (kto był ten wie), a złośliwi plotkowali, że ma z nim dziecko (!) Nieprawdą jest również, że Edyta Jungowska pobiła Adama Hanuszkiewcza ;-)

Zęby

Ciekawym wątkiem wczorajszego spotkania była kwestia… „Zębów”. Tę historie opowiedziały wspólnie Pani Edyta i Aleksandra Bacińska. Okazało się, że to sam Wojciech Młynarski, który wiersz „Zęby” Aleksandry Bacińskiej nagrodził na Festiwalu w Opolu, wskazał Edytę Jungowską jako najlepszą wykonawczynię tego utworu. A że były to czasy „przedkomórkowe” powiadomił o tym poetkę telegramem! Z kolei pani Edyta dopełniła tę historię wspominając, jak to szukała kompozytora do „Zębów” i trafiła do dziwnego mieszkania z białym fortepianem i baterią pustych butelek… Jego właścicielem okazał się późniejszy słynny kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Paweł Mykietyn.

Posłuchajcie jak Edyta Jungowska czyta wiersz "Zęby" Aleksandry Bacińskiej:

Jung-off-ska

Takie oto wąbrzeskie wątki odnaleźliśmy w biografii Edyty Jungowskiej. Aktorka opowiedziała nam też o swoich rolach filmowych i zaprezentowała jeden z odcinków serialu „Babska jazda”, którego była producentką. Te przezabawne, szesnastominutowe filmiki można było kilka lat temu oglądać na TVNStyle. Aktorka ma do tej produkcji ogromny sentyment, bo była dla niej nie tylko sprawdzianem aktorskim, ale też wyzwaniem organizacyjnym.
Ostatnie 10 lat Edyta Jungowska poświęciła na stworzenie prężnego wydawnictwa, które specjalizuje się w wydawaniu audiobooków z klasyką literatury dziecięcej. Na płytach tworzonych przez Jung-off-ska usłyszymy wspaniały, charakterystyczny głos aktorki, a przygody Pippi, Karlssona z dachu, czy Emila ze Smalandii ożywają i mogą zostać ponownie odkryte przez najmłodsze pokolenie. Z przedpołudniowego spotkania z dziećmi wiemy, że w niektórych domach Pani Edyta zamieszkała na stałe, a przynajmniej Jej głos…

Agnieszka Błaszak

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.