Moralność pani Dulskiej - Narodowe Czytanie

Dziś w wąbrzeskiej bibliotece przeczytaliśmy „Moralność pani Dulskiej”.

Sztuka powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Dramat autorstwa Gabrieli Zapolskiej przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki sztuki na stałe zagościło w polszczyźnie – dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. „Moralność pani Dulskiej” była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.

A w tym roku, dramat Zapolskiej został lekturą jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania.
W naszej bibliotecznej adaptacji zaprezentowaliśmy pierwszy akt sztuki. Wystąpiły bibliotekarki oraz zaproszeni goście:
Narrator – z-ca burmistrza Wojciech Trzciński
Dulska – Sabina Olszewska
Hanka – Dorota Sionkowska
Lokatorka – Marzena Seroka
Juliasiewiczowa – Małgorzata Grzybek
Zbyszko – Maciej Czarnecki
Hesia – Aleksandra Olszewska
Mela – Natalia Kwiatkowska
Słowo wstępne wygłosiła dyrektor biblioteki Aleksandra Kurek.
Podobno „Moralność pani Dulskiej” nie jest już lekturą szkolną, a szkoda. Wszyscy powinniśmy umieć dostrzegać i piętnować hipokryzję i przejawy kołtuństwa również we współczesnym świecie. Tym bardziej cieszy nas liczna obecność młodzieży z Zespołu Szkół i LO w Wąbrzeźnie. Mamy nadzieję, że sięgniecie po książkę i doczytacie pozostałe dwa akty!
Każdy uczestnik dzisiejszego performatywnego czytania otrzymał pamiątkową kartę z pieczęcią nadesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Agnieszka Błaszak

ZOBACZ Narodowe Czytanie 2018