Relacje z wydarzeń

Dzień Książki - relacja

W miniony piątek 23 kwietnia świętowaliśmy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zaplanowaliśmy dla naszych czytelników szereg atrakcji, zarówno w Bibliotece, jaki i w przestrzeni wirtualnej.

Książki i róże

Od rana bibliotekarki witały czytelników różami i książkowymi upominkami. Zwyczaj obdarowywania się takimi prezentami, narodził się dawno temu w słonecznej Katalonii. 23 kwietnia w dniu Św. Jerzego, Hiszpanie darowywali swoim paniom czerwone róże, które symbolizowały krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek i tak narodził się zwyczaj, który uświetnił nasze obchody Dnia Książki.

 

Biblioteczna Akademia Malucha

Nasi najmłodsi czytelnicy spotkali się z bibliotekarką Dorotą Sionkowską na zajęciach Bibliotecznej Akademii Malucha online, które w całości były poświęcone Jej Wysokości Książce. Dzieci dowiedziały się o różnych rodzajach pisma używanych w przeszłości i o różnych formach książki, od tabliczek glinianych, poprzez zwoje papirusowe, średniowieczne kodeksy, aż po współczesne ebooki. Popłynęły też zaproszenia do biblioteki, w której z okazji książkowego święta na najmłodszych czekały upominki i naklejki "przyjaciela książek".

 

Wystawy za szybą

W oknach Biblioteki pojawiły się nowe ekspozycje. Filia dla Dzieci przygotowała wystawę pt.: KSIĄŻKI O KSIĄŻKACH, znajdziecie na niej m.in.: "O Wilku, który lubił czytać", "Kumplobooki", "Fanklina i książkę z biblioteki", "Dzieci, które kochają książki" i wiele innych tytułów, które opowiadają o tym jak wspaniałe są książki, jak bogatą mają historię i o tym, że warto je czytać! Na wystawie prezentują się też nowości, które można już wypożyczać. Podobna w temacie, ale skierowana do starszego odbiorcy jest wystawa przygotowana przez Wypożyczalnię dla Dorosłych. Prezentują się na niej pozycje z historii książki, książki, które znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych, zestawienia książek, które każdy powinien przeczytać.

 

TOP 10

Ten ostatni aspekt przyświecał nam również w naszej onlinowej zabawie pt. TOP 10, którą zaproponowaliśmy czytelnikom na Facebooku. Postanowiliśmy stworzyć nasz rodzimy, wąbrzeski TOP 10 - KSIĄŻEK, KTÓRE PO PROSTU TRZEBA PRZECZYTAĆ. Prosiliśmy o podanie w komentarzach swoich propozycji TOP 10. Zabawa cieszyła się dużym powodzeniem, a jej rezultaty zaprezentujemy w maju, podczas Tygodnia Bibliotek.

Konkurs

Ostatnią naszą propozycją podczas obchodów Dnia Książki był konkurs skierowany do uczniów wąbrzeskich szkół podstawowych. Przygotowany na paltformie Genialy test, sprawdza wiedzę uczestników na temat dziejów książki. Po każdej prawidłowej odpowiedzi odsłania się kawałek obrazka z hasłem, które należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 3 maja (do godz. 24:00), aby wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

 Agnieszka Błaszak

 

Dzień Książki 2019

Dzień Książki 2020

 

 

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.