Koty i dinozaury w bibliotece

W kalendarzu świąt nietypowych na luty znalazły się dwa święta, które z wielką przyjemnością celebrowaliśmy w bibliotece.

17 lutego miał miejsce Dzień Kota. Z tej okazji Filia dla Dzieci przygotowała okolicznościową "wystawę w oknie". Kicia Kocia, Hello Kitty, Filemon i Bonifacy oraz wielu innych kocich bohaterów uśmiechało się do naszych najmłodszych czytelników i zachęcało do sięgnięcia po "kocie opowieści". Dla wypożyczających tego dnia książeczki mieliśmy też "kocie zakładki".
Dla dorosłych czytelników przygotowaliśmy prezentację zatytułowaną "Kot - fraza w tytule". Znalazło się w niej około 30 pozycji, w których kot odgrywa niebagatelną rolę. Kot w butach, Kot z Cheshire („Alicja w Krainie Czarów”), czy kot Behemot („Mistrz i Malgorzata”) to niezbite dowody na to, że motyw KOTA jest wykorzystywany w literaturze od zawsze. Raz kot odgrywa rolę kluczową dla intrygi utworu, innym razem stanowi niezależne tło, a czasem po prostu odgrywa drugo- i trzeciorzędną rolę.
Nie brak też cytatów ze znanych pisarzy, którzy oddają hołd kotom a nawet przypisują im boskie moce: „Zbawiony zostanę tylko dzięki miłości do kocurów, chociaż każdego dnia najchętniej bym je zastrzelił, ale kto nie chciałby zastrzelić Boga, gdyby Go można było trafić” - Bohumil Hrabal.
Choć Dzień Kota już za nami, to zawsze warto sięgnąć po jakąś pozycje z kotem w tytule.

Kot

Dziś, tj. 26 lutego świętujemy natomiast DZIEŃ DINOZAURA. Największymi fanami tych prehistorycznych gadów są najczęściej kilkuletni chłopcy. Zazwyczaj prezentują rozległa wiedzę w tym temacie, której nie powstydziłby się nawet doświadczony paleontolog ;-) Więc jeśli nie wiecie jak wyglądał triceratops, a czym żywił się diplodok, zapytajcie znajomego kilkulatka, albo wpadnijcie obejrzeć naszą nową "wystawę w oknie". Zęby szczerzą tu przeróżne jaszczury. Są bajeczki i poważne opracowania, są dinozakładki i kolorowanki przygotowane przez Panią Dorotę Sionkowską z Filii dla Dzieci. Zapraszamy!