Lato z Pippi Wąbrzeźno

Pippi w Wąbrzeźnie - warsztaty Lato z Pippi - relacja

Pod czujnym okiem specjalistów – plastyczki i autorki tekstów piosenek – tworzyliśmy wczoraj portrety Pippi Pończoszanki i limeryki o jej przygodach.

Wszystko to w ramach warsztatów „Lato z Pippi” i przygotowań do ogólnopolskiego Konkursu „75 urodziny Pippi” ogłoszonego przez Wydawnictwo Jung-off-ska, którego Biblioteka w Wąbrzeźnie jest ambasadorem.

🎈 Pięć rodzinnych duetów, a nawet jeden tercet, uczestniczyło w naszym letnim spotkaniu poświęconym rudej, piegowatej buntownicze, której przygody 75 lat temu wymyśliła najpoczytniejsza szwedzka pisarka wszechczasów, Astrid Lindgren. Pewnego razu gdy córka Astrid, Karin zachorowała na zapalenie płuc, nudząc się w łóżku poprosiła matkę, by ta opowiedziała jej o Pippi Pończoszance. - O Pippi Pończoszance?! - zawołała Astrid. - Dziewczynka o takim imieniu musi mieć niesamowite przygody! I tak się stało. Astrid snuła co wieczór opowieść, żeby rozerwać chorą córkę, a w tajemnicy spisywała jej przygody, by na 10 urodziny podarować Karin gotową książkę. W 1945 r. została ona opublikowana i odniosła natychmiastowy sukces!
Astrid Lindgren nadała Pippi wiele własnych cech. Pisarka była urodzoną urwiską, niezmordowaną w dowcipie, niestrudzenie prowokują swoje otoczenie. Taka jest też Pippi, odważna, zawsze mówiąca to co myśli, pełna zwariowanych pomysłów, ale przy tym serdeczna, opiekuńcza i radosna. Wspaniała postać, z którą warto się zaprzyjaźnić!

🎈Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od fragmentu książki, w którym „Pippi jest poszukiwaczką rzeczy i wdaje się w bójkę” w interpretacji… Uwaga! Pana burmistrza Tomasza Zygnarowskiego oraz Zosi, Lilianny i Michaliny. Bardzo dziękujemy Państwu za przyjęcie tego wyzwania!
🎈Następnie uczestnicy naszych warsztatów podjęli próbę namalowania portretu Pippi inspirowanego znanym obrazem. Pod czujnym okiem Justyny Zarębskiej, wąbrzeskiej abstrakcjonistki powstały dzieła jak spod pędzla Pabla Picassa, Tadeusza Makowskiego a nawet samej Justyny Zarębskiej, która zademonstrowała jak tworzy swoje obrazy. Opinie były jednoznaczne: - „nie taki diabeł straszny! I warto spróbować stworzyć pracę na konkurs”. Do czego wszystkich namawiamy! Macie czas do końca lata!
🎈W drugiej części spotkania mowa była o limerykach. Prowadząca warsztat Ola Góralska w atrakcyjny i przyjazny sposób wprowadziła dzieciaki w niełatwą przecież tematykę poezji w ogóle, a limeryków w szczególności. I tu też okazało się, że daliśmy radę! Wspólne stworzyliśmy dwa limeryki, a pewnie moglibyśmy więcej, ale dwugodzinne, letnie spotkanie w bibliotece dobiegło końca. Rozstawaliśmy się z poczuciem miło i twórczo spędzonego czasu.
🎈Zasady tworzenia limeryków i malarskie inspiracje do stworzenia pracy plastycznej na Konkurs „75 urodziny Pippi” znajdziecie w prezentacji pod postem. Tam również mnóstwo informacji o Astrid Lindgren, wirtualny spacer po jej sztokholmskim mieszkaniu, piosenka o Pippi i wiele innych ciekawostek. Polecamy!

#pippi75 #urodzinypippi #congratspippi #latozpippi #jungoffska

Agnieszka Błaszak