Relacje z wydarzeń

Dzień Ojca

Z okazji Dnia Ojca wąbrzeska biblioteka przygotowała kilka niespodzianek dla wszystkich tatusiów.

Rzecz jasna z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z pandemią były to nispodzianki wirtualne. Na naszym fanpage fejsbukowym opublikowaliśmy prezentację "Wszystko co powinniście wiedzieć...", quiz nt. literackich ojców oraz "Piosenki dla taty z historią..." Posty pojawiały się sukcesywnie, przez cały świąteczny dzień. Teraz możecie je wszystkie zobaczyć na naszej stronie, poniżej:

Prezentacja

 

Quiz

 

#1 PIOSENKA DLA TATY
Szczęśliwe dzieciństwo u boku mamy i taty skończyło się dla Natalii Kukulskiej dokładnie 14 marca 1980 roku. Wtedy doszło w Lesie Kabackim do katastrofy lotniczej. Samolot z Nowego Jorku do Warszawy, na pokładzie którego znajdowała się Anna Jantar, rozbił się w pobliżu lotniska na Okęciu. Piosenkarka zginęła wraz z innymi pasażerami.
Po śmierci mamy Natalia przeprowadziła się do pokoju taty, a u niej zamieszkała babcia. Przez pierwszych kilka lat dziewczynka miała nocne koszmary, ale potem zaczęła się uspokajać. Ponieważ tata był często zajęty, a babcia nieskora do zabawy, Natalia czuła się samotna. Musiała więc sama znajdować sobie zajęcie i towarzystwo. Wtedy zainteresowała się muzyką. Zamykała się godzinami sama w pokoju, słuchała płyt, a potem śpiewała na cały głos. Wiedząc, iż tata pisze piosenki dla innych, zaczęłam go namawiać, aby napisał coś dla mnie. Mówiłam to pół żartem, pół serio, raczej sugerując: „Poświęć mi tato trochę czasu”- wspomina Natalia. A on uznał, że taka piosenka mogłaby być fajną puentą programu o nim, który wtedy przygotowywała telewizja. To miała być tylko jednorazowa sytuacja. Tak narodził się utwór „Co powie tata?”, który stał się niespodziewanie wielkim przebojem.

 

#2 PIOSENKA DLA TATY

„Father To Son” to utwór pochodzący z drugiego albumu grupy Queen zatytułowanego po prostu Queen II. Piosenkę, nazwaną kiedyś przez Tomasza Beksińskiego „rockowym eposem” stworzył gitarzysta zespołu – Brian May. Nie brakuje w niej mrocznych, gitarowych pasaży, kilkakrotnie zmienia się rytm, żeby na koniec rozbłysnąć akustycznym finałem. „Father To Son” opowiada o relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, z perspektywy ojca oddającego synowi swe królestwo - zarówno w sensie dosłownym, ponieważ tekst odnosi się do dawnych czasów, jak i w przenośni, przekazując rodzinną tradycje i honor - co może stanowić aluzję do samego autora czyli Briana Maya i jego ojca. Ojciec Maya był inżynierem lotnictwa, widząc pasję syna pomógł mu skonstruować gitarę elektryczną. Prace nad nią trwały aż 18 miesięcy, a konstruktorzy wykorzystali takie elementy jak obudowa XVIII-wiecznego kominka, perłowe guziki, siodełko motoroweru i szydełko mamy Ruth May. Tak powstała gitara – znak rozpoznawczy Briana Maya przez 45 lat kariery, słynna Red Special.
Mimo to Harold May długo nie mógł pogodzić się z tym, że syn zarzucił karierę naukową (studiował astronomię) dla rocka. Dopiero gdy w 1977 r., Brian zorganizował mu przelot concordem – samolotem nad którym Harold May pracował w Ministerstwie Lotnictwa, a którym nigdy nie leciał – na koncert do Nowego Jorku, gdy zobaczył wypełnioną po brzegi Madison Square Garden, powiedział: „No dobra, teraz załapałem, to była cudowna chwila”. W 2007 r. Brian May obronił w Imperial College London pracę doktorską zatytułowaną „Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego”, dzięki czemu stał się doktorem astronomii, spełniając marzenie ojca.

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.