Relacje z wydarzeń

Grochowski pyta o Wąbrzeźno

Zbigniew Grochowski, choć rodem z Torunia zapewniał nas, że kocha Wąbrzeźno! Lubi spacerować po Wąbrzeźnie, rozmawiać z mieszkańcami, lubi tu wracać.

Niezaprzeczalnie też poznał nasze miasto od podszewki, a swoją wiedzę zawarł w 655 zadaniach i rozwiązaniach. Tak powstała, promowana wczoraj książka „Historia Wąbrzeźna i Niedźwiedzia. 655 (615 plus 40) zadań i rozwiązań”. Ciekawe epizody z historii miasta, jego sławni mieszkańcy, zasłużeni obywatele, zabytki, a nawet topografia - o te wszystkie zagadnienia pyta (i odpowiada) w swojej publikacji autor. Dla miłośników Wąbrzeźna jest to z pewnością nie lada gratka i możliwość sprawdzenia się, na ile znają swoją „małą ojczyznę”.
W dorobku Pana Zbigniewa znajdziemy już kilkadziesiąt publikacji, które w podobny sposób (pytań i odpowiedzi) traktują m.in. o Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Świdwinie, Hrubieszowie, a także o sławnych Polakach: Świętym Janie Pawle II, błogosławionym ks. Frelichowskim, a ostatnia o Bolesławie Prusie.
Autor książek dał się poznać szerszej publiczności, gdy przed laty stworzył wyjątkowy konkurs „Dzieje Torunia”, który do dziś przyciąga tysiące młodych ludzi. Zbigniew Grochowski był wtedy historykiem w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO. Działalność pisarską rozpoczął w 2005 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Wtedy - z miłości do rodzinnego miasta, jak zaznacza - powstała „Historia Torunia”.
Nasz gość, jako się rzekło wielokrotnie podkreślał swój sentyment do Wąbrzeźna, ale i do naszej biblioteki! Spędził tu bowiem wiele godzin, studiując zbiory regionalne, zawsze spotykając się z życzliwym przyjęciem dyrektor Aleksandry Kurek i koleżanek z Wypożyczalni dla Dorosłych.
Dla władz naszego miasta miał też wiele cennych rad jak promować Wąbrzeźno, jak wykorzystać fakt, że pochodzą stąd i noblista, i mistrzowie olimpijscy, a może nawet święty..? Burmistrz Tomasz Zygnarowski na gorąco zapewnił uczestników spotkania, że przynajmniej jeden pomysł zostanie zrealizowany! Pozostaje nam wypatrywać nowości w przestrzeni miejskiej a tymczasem sięgnijmy po „Historię Wąbrzeźna i Niedźwiedzia. 655 (615 plus 40) zadań i rozwiązań”. Zapraszamy do biblioteki!

Biblioteka serdecznie dziękuje Wydawnictwu Adam Marszałek za gratisowe przekazanie trzech egzemplarzy książki Zbigniewa Grochowskiego „Historia Wąbrzeźna i Niedźwiedzia. 655 (615 plus 40) zadań i rozwiązań”. Krótki quiz na podstawie zawartych w niej pytań uświetnił nasze spotkanie,a troje szczęśliwców zdobyło promowaną pozycję.

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.