Uniwersytet w bibliotece

Powołany we wrześniu ubiegłego roku Wąbrzeski Uniwersytet Dziecięcy, którego partnerem merytorycznym jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z siedzibą w Bydgoszczy, powstał w celu promocji nauki i edukacji oraz rozwijania dziecięcej ciekawości i wyobraźni.

W ramach przedsięwzięcia organizowane są wykłady oraz warsztaty w formie przystępnej dla "studentów" w wieku od 6 do 12 lat. W ostatnią sobotę (22 lutego) zajęcia odbywały się w bibliotece. Wykład zatytułowany "Od piktogramu do ebooka" poprowadziła dyrektor MiPBP w Wąbrzeźnie Aleksandra Kurek. Wąbrzescy żacy poznali historię książki od naskalnych malowideł, poprzez pismo węzełkowe, klinowe, hieroglify, aż po alfabet łaciński. Mowa była o różnych rodzajach materiałów piśmienniczych: od tabliczek glinianych, poprzez papirus, pergamin, pierwsze książki drukowane, aż po nośniki cyfrowe. Dziś książka to już nie tylko papierowy tom, ale też audioook, czy czytany na smartfonie ebook. Jaka by nie była jej forma, po książkę zawsze warto sięgać. I do tego przede wszystkim zachęcamy młodych studentów!