Relacje z wydarzeń

O "Posełkach" z Olgą Wiechnik

We wtorek, 24 września 2019 r. gościem Biblioteki była autorka reportażu „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – Olga Wiechnik.


„Kiedyś zazdrościłam reporterom-podróżnikom ich opowieści o niezwykłych miejscach na świecie. Zastanawiałam się, o czym ja będę opowiadać podczas spotkań gdy już ukaże się moja książka? Byłam w takim archiwum i w takim, i w takim…- wyznała z nutą autoironii nasza wczorajsza gościni. Na szczęście obawy Pani Olgi okazały się płonne. Jej opowieść o „posełkach”, czyli pierwszych ośmiu kobietach w polskim Sejmie, bez reszty pochłonęła słuchaczy.
Zofia Moraczewska, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Jadwiga Dziubińska, Anna Piasecka, Gabriela Balicka, Franciszka Wilczkowiakowa i Irena Kosmowska – reportaż Olgi Wiechnik odkrywa przed czytelnikiem kim były te kobiety, jakie było ich życie codzienne, jakie przyświecały im ideały, jak znalazły się w polityce? Autorka podkreślała, że choć „posełki” (posełkinie”, „posłowie kobiecy”, a może „poślice”?) reprezentowały różne opcje polityczne to potrafiły ze sobą wspaniale współpracować i nawet wbrew wskazaniom partyjnym głosować w obronie praw kobiet. Najwięcej materiałów archiwalnych zachowało się na temat Zofii Moraczewskiej. Poznajemy ją dzięki różnym dokumentom, ale też dzięki jej pamiętnikom. Zapiski Pani Zofii są niezwykłym świadectwem epoki – ich fragmenty znajdziemy w książce – są tym ciekawsze, że wciąż aktualne. Na przykład wzmianka o nie równym wynagradzaniu kobiet i mężczyzn (!).
Dla uczestników wczorajszego spotkania, najciekawszą postacią była jednak nasza krajanka, ur. 13 marca 1882 r. w Feliksowie k. Wąbrzeźna, Anna Piasecka. Choć pochodziła z wielodzietnej rodziny (jej siostrą była dobrze znana w Wąbrzeźnie Adela Łukiewska), była działaczką społeczną, pedagogiem i wreszcie posłanką na Sejm, zachowało się o niej niewiele informacji. W poszukiwaniach potomków Anny Piaseckiej niebagatelną rolę odegrał nasz wąbrzeski historyk, Paweł Becker, który udostępnił autorce kontakt do jednego z krewnych. Niestety bliscy Anny Piaseckiej, często już w drugim i trzecim pokoleniu, niewiele pamiętali o swojej wybitnej krewnej. Co ustaliła autorka? Jakie było na przykład ulubione ćwiczenie gimnastyczne dostojnej posłanki? Tego nie ujawnimy i odsyłamy Państwa do lektury. Książka „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” dostępna jest w Wypożyczalni dla dorosłych.
Serdecznie zapraszamy.

 

Wyszukaj na stronie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.