Lato w tym roku mamy jak w bollywoodzkim filmie… „czasem słońce, czasem deszcz”. Gdy aura nie rozpieszcza dobrym pomysłem jest spędzenie czasu w bibliotece.
Z takiej opcji skorzystały w zeszłym tygodniu (10.07) przedszkolaki z Alpido, które wypożyczyły książeczki i spędziły chwilę na wspólnym czytaniu.
Do biblioteki na specjalne zajęcia zatytułowane „Przypadki Jej Królewskiej Mości Książki” przybyli także koloniści z Orłowa wraz z opiekunkami (09.07). Na warsztatach dotyczących historii książki młodzi ludzie mieli okazję wziąć do ręki glinianą tabliczkę, papier czerpany, czy też czcionki drukarskie. Choć to wakacje, koloniści – mamy nadzieję - w przyjemnej formie przyjęli porcję wiedzy o dziejach książki - od rysunków naskalnych aż po współczesne e-booki.
Zaś nasi czwartkowi (18.07) goście z Warsztatu Terapii Zajęciowej uczestniczyli w zajęciach dotyczących Stanisława Moniuszki. Rok 2019 jest bowiem dedykowany temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi. Jego opery (np. „Halka”, „Straszny dwór”), operetki, balety, czy wreszcie zbiory pieśni zawarte w 12 zeszytach zatytułowanych „Śpiewnik domowy” przyniosły mu zasłużoną sławę i tytuł jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”, chociaż sam o sobie mówił skromnie: „Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł.”
Gawęda o Moniuszce oraz fragmenty jego utworów wypełniły warsztatowiczom czas spędzony w Bibliotece.