Relacje z wydarzeń

Spotkanie z Tadeuszem Jasińskim

Piątkowe biblioteczne spotkanie ze świadkiem wielkiej i tragicznej historii - Tadeuszem Jasińskim zgromadziło rekordową grupę odbiorców.

Byli z nami wierni czytelnicy, była rodzina prelegenta, była młodzież harcerska, a także Pan Burmistrz Tomasz Zygnarowski. Mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień naocznego świadka tragicznych wydarzeń na Wołyniu z 1943 r. Bezmiar cierpienia ofiar, bezmiar bestialstwa oprawców to obrazy, które na długo z nami zostaną. Drżący głos dziewięćdziesięcioletniego dziś Pana Tadeusza jeszcze bardziej podkreślał wagę i tragizm wspominanych historii. Ale tak jak życie Pana Tadeusza zostało szczęśliwie uratowane i jego rodzina ocalała z rzezi dzięki sąsiadowi-Ukraińcowi, tak i nasz wieczór niespodziewanie zakończył się miłym, wesołym akcentem. Oto nasz gość, który od dzieciństwa - jak sam wspomina - uprzyjemniał sobie trudne chwile śpiewem, zaprezentował nam piosenkę, do której sam stworzył melodię /zobacz/.

Wszystkich zainteresowanych historią Tadeusza Jasińskiego odsyłamy do książki "Z Polski do Polski. Z ziem utraconych na ziemie odzyskane", która już niebawem będzie dostępna w naszej bibliotece.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.