Lekcja inna niż wszystkie - w bibliotece

Współczesna biblioteka to instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wieków, gromadzi i pielęgnuje zbiory w ich tradycyjnym wymiarze, z drugiej zaś – oferuje szereg innych, często bardzo innowacyjnych usług.

Popularyzacja różnych dziedzin wiedzy i kultury w oparciu o zbiory biblioteczne z wykorzystaniem nowych technologii i różnych form pracy z użytkownikiem to jedno z naszych naczelnych zadań. Świetnym przykładem takiej działalności są prowadzone, z dużym powodzeniem od zeszłego roku, lekcje biblioteczne poświęcone stuleciu niepodległości Polski. Uzupełnieniem wykładu jest wystawa pn. „Tacy byliśmy… Tak żyliśmy”, na której eksponujemy materiały biblioteczne dotyczące niepodległości, zbiory regionalne oraz przedmioty codziennego użytku wypożyczone od kolekcjonerów prywatnych. Tzw. przedmioty „z duszą”, które niejednokrotnie mają własną, ponad stuletnią historię. W ostatnich dniach taką lekcję biblioteczną odbyli uczniowie ze Szkoły Podstwaowej nr 2 w Wąbrzeźnie: kl. VI z p. Magdaleną Lewandowską,  kl. VIII  z p. Anną Neumann oraz z kl. VI b wraz z wychowawczynią Anną Piórkowską.