Artur Nowaczewski - spotkanie z poetą - piechurem

Artur Nowaczewski poeta – piechur był gościem 7 Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej i VIII Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego.

Wszystkim, których nieco zdziwiło poprzednie zdanie spieszymy z wyjaśnieniem, że wieczór autorski poety, ale także zawołanego piechura, który przemierzył wszerz i wzdłuż całe Bałkany, a także napisał o tym kilka książek, został zaplanowany jako jedna z atrakcji odbywającego się we wrześniu WFT. Z pewnych przyczyn nie doszedł wówczas do skutku, ale mówiąc kolokwialnie co się odwlecze… ;-) Wieczór z Arturem Nowaczewskim wpisał się też idealnie w konwencję Jesieni Literackiej. I tak „wespół w zespół” ze Stowarzyszeniem Inicjatywa (organizatorem WFT) mogliśmy zaprosić Państwa na spotkanie z nietuzinkowym człowiekiem. Jego opowieść o Bułgarii, którą opisał - w nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - książce pt. „Hostel Nomadów” wciągnęła słuchaczy bez reszty. Bo też nie brakował w niej barwnych opisów podziwianych przez autora krajobrazów, ale i napotykanych typów ludzkich. Były przygody zabawne i trochę straszne. Były zdjęcia i muzyka zespołu Kutabuk, w którym nasz gość melorecytuje swoje teksty z towarzyszeniem hinduskiego sitar i szamańskich bębnów. Była w końcu szansa na nabycie promowanej książki Artura Nowaczewskiego i płyt zespołu Kutabuk. Spotkanie prowadził dr Karol Alichnowicz.

Agnieszka Błaszak