Wyprawy literackie - rozstrzygnięcie konkursu

Finał piętnastej, jubileuszowej edycji Powiatowego Konkursu Literackiego dla Osób Niepełnosprawnych - Wyprawy Literackie rozegrał się w czwartek, 29 listopada. Biblioteka dosłownie trzeszczała w szwach, licznie dopisali uczestnicy, widzowie, zaproszeni goście.

I choć może odrobinę brakowało miejsca na zaimprowizowanej scenie, a na widowni krzesełka były ciasno ustawione to spotykaliśmy się nareszcie wszyscy w przestrzeni bibliotecznej - wśród książek. I było to prawdziwe święto zarówno konkursowiczów - osób niepełnosprawnych jak i nas „ludzi literatury”. Jak zwykle uczestnicy zmierzyli się w dwóch konkursach, noszących w tej edycji wspólny tytuł "Niepodległość to radość": literackim „O złoty kałamarz” i recytatorsko-teatralnym „O złotą maskę”. W pierwszym z wymienionych konkursów wzięło udział 18 osób. Nadesłane prace przyjęły różne formy, od wierszy i opowiadań po literackie kolaże i plakaty a nawet listy do Niepodległej.
Jury, w osobach dyrektor biblioteki Aleksandry Kurek i polonistki Aleksandry Basikowskiej najwyżej oceniło pracę Oli Białkowskiej z SP 3, przyznając jej Złoty Kałamarz.
NAGRODY BURMISTRZA otrzymali:
Julia Derkowska (SP w Książkach)
Krzysztof Kwieciński (SP w Wielkich Radowiskach)
Bożena Radkiewicz (WTZ w Wąbrzeźnie)
Paulina Mędryk (WTZ w Wąbrzeźnie)
NAGRODY STAROSTY:
Oliwia Kamycka (SP w Książkach)
Michał Szczepaniak (SOSzW w Dębowej Łące)
Ewa Kulczewska (DPS w Wabrzeźnie)
Wojciech Przystalski (SOSzw w Dębowej Łące)
NAGRODY BIBLIOTEKI:
Mateusz Czerski (SP w Dębowej Łące)
Agata Dembowska (SP w Wielkich Radowiskach)
Wanda Kotłowska (DPS w Wąbrzeźnie)
Maciej Szablewski (WTZ w Wąbrzeźnie)
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE:
Dominik Dybowski (SP w Wielkich Radowiskach)
WYRÓŻNIENIA:
Milena Kielar (SP w Dębowej Łące)
Joanna Przybysz (Ryńsk)
Mariusz Grzemski (WTZ Wąbrzeźno)
Jarosław Korcz (WTZ Wąbrzeźno)

Do konkursu „O złotą maskę” zgłosiły się cztery trupy teatralne, dziesięcioro solistów i dwa duety. Mieliśmy okazję wysłuchać recytacji poezji patriotycznej, pieśni śpiewanych z towarzyszeniem instrumentu, a także wspaniałego manifestu „O prawach dziecka”. Obejrzeliśmy niesamowitą pantomimę obrazującą historię Polski, inscenizację wiersza „Tęskno mi Panie” i wreszcie bezkonkurencyjne, radosne i pełne barw przedstawienie – nagrodzone Złotą Maską zespołu ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące pt. „Życzenia dla Polski”. W skład zwycięskiej trupy weszli Magdalena Łuczak, Kinga Pawłowska, Dominika Zabiegała, Wojciech Przystalski, Adam Tuszewski i Nikolas Szulc. Nad młodzieżą czuwały panie Barbara Belcarska i Anna Jagiełło.
Pozostałe nagrody przyznane przez jury konkursu „O złotą maskę” w składzie: Aleksandra Basikowska, Małgorzata Karczewska i Justyna Zarębska:
NAGRODY BURMISTRZA:
Zespół WTZ w Wąbrzeźnie (w składzie: A. Bugała, A. Kochanska, A. Igliński, G. Zieliński, P. Marciniszyn, M. Bartkowski) Opiekun: Halina Wójcik
Zespół ŚDS we Wroniu Oddz. II (w składzie: K. Lewandowska, E. Lewandowska, J. Roguszka, B. Macikowska, G. Heberlejn) Opiekun: Sandra Otręba
Bartosz Pastuszak, WTZ w Wąbrzeźnie
Paweł Dulny, SP Ryńsk. Opiekun Danuta Czerwińska
NAGRODY STAROSTY:
Nikodem Drapała, SP Ryńsk. Opiekun: Beata Mikowska
Zespół ŚDS we Wroniu (w składzie: A. Kalinowski, W. Jaworski, D. Dykalska, A. Zażdżyk, C. Sołtys, W. Bugała) Opiekun: Katarzyna Górecka, Ewelina Lewandowska
Joanna Przybysz, Ryńsk
Anna Kałczyńska, WTZ w Wąbrzeźnie. Opiekun: Halina Wójcik
NAGRODY BIBLIOTEKI:
Łukasz Dulny i Kamil Dulny, SP Ryńsk. Opiekun: Monika Brzozowska
Daria Szczepańska, LO w Wąbrzeźnie. Opiekun: Aleksandra Kurek
Marcin Szcząchor, WTZ w Wąbrzeźnie. Opiekun: Halina Wójcik
Agnieszka Drapała i Krzysztof Kłosiński, WTZ w Wąbrzeźnie. Opiekun: Halina Wójcik
WYRÓŻNIENIA:
Anna Jaworska, WTZ w Wąbrzeźnie. Opiekun: Halina Wójcik
Krzysztof Porębski , WTZ w Wąbrzeźnie. Opiekun: Halina Wójcik

Bibliotekarki składają serdeczne podziękowania Panu Staroście Krzysztofowi Maćkiewiczowi, Panu Burmistrzowi Wojciechowi Trzcińskiemu i Pani Dyrektor PCPR Justynie Przybyłowskiej za ufundowanie nagród, osobistą obecność podczas konkursu oraz ciepłe słowa skierowane do uczestników. Dziękujemy wszystkim konkursowiczom za ich zaangażowanie, ciężką pracę, artystyczne przeżycia i wzruszenia jakich nam dostarczyli. Do zobaczenia za rok!

Agnieszka Błaszak