Relacje z wydarzeń

Zbigniew Fałtynowicz - wieczór literacki

Zbigniew Fałtynowicz gość specjalny 7 Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej zgromadził w czwartkowe popołudnie, może niezbyt liczną, ale na pewno wdzięczną grupę słuchaczy. Miłośnicy literackich opowieści mieli okazję wysłuchać gawędy o zapomnianej już dziś trochę, wielkiej polskiej poetce Marii Konopnickiej.

Informacje zaś - można zaryzykować takie stwierdzenie - dostaliśmy z pierwszej ręki, bo od kustosza Muzeum poetki w Suwałkach. O jej życiu codziennym, a przy gromadce dzieci można się domyślać, że niełatwym… O intensywnej pracy nad sobą, a wiadomo, że nie odebrawszy żadnego sformalizowanego wykształcenia znała kilka języków, udzielała korepetycji, redagowała pisma literackie. Wreszcie o pewnych, i jak na tamte czasy skandalicznych faktach z życia Marii, czyli odejściu od męża i jej licznych romansach.
Druga część spotkania poświęcona była poecie, którego paradoksalnie, utwory znamy wszyscy. Nazwisko też jest powszechnie znane, jednak rzadko łączymy te informacje w jedno. Mowa o Leszku Aleksandrze Moczulskim. Autorze największych hitów zespołu Skaldowie, czy choćby wiersza „Korowód”, który tak wspaniale wykonywał Marek Grechuta. O życiu i twórczości Leszka A. Moczulskiego, nasz gość opowiadał ze szczególnym sentymentem ponieważ panowie byli prywatnie zaprzyjaźnieni. Zbigniew Fałtynowicz postawił sobie za punkt honoru propagować wiedzę o zmarłym w zeszłym roku poecie, promować jego twórczość i dbać o pamięć o nim. Oprócz ciekawej prelekcji nasz gość zaprezentował zebranym film, w którym poetę i tekściarza wspominali m.in.: Anna Dymna, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz bracia Zielińscy z zespołu Skaldowie.
Na zakończenie wieczoru można było nabyć tomiki wierszy Leszka Aleksandra Moczulskiego pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza i otrzymać okolicznościowy wpis. Dyrektor Biblioteki Aleksandra Kurek zapowiedziała, że z pewnością nie było to ostatnie spotkanie ze Zbigniewem Fałtynowieczem, który w swoim „repertuarze” ma również prelekcje o Czesławie Miłoszu i Zbigniewie Herbercie. Zachęcamy więc do śledzenie Zapowiedzi na naszej stronie.

Agnieszka Błaszak

Wyszukaj na stronie