Relacje z wydarzeń

Zbigniew Fałtynowicz - wieczór literacki

Zbigniew Fałtynowicz gość specjalny 7 Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej zgromadził w czwartkowe popołudnie, może niezbyt liczną, ale na pewno wdzięczną grupę słuchaczy. Miłośnicy literackich opowieści mieli okazję wysłuchać gawędy o zapomnianej już dziś trochę, wielkiej polskiej poetce Marii Konopnickiej.

Informacje zaś - można zaryzykować takie stwierdzenie - dostaliśmy z pierwszej ręki, bo od kustosza Muzeum poetki w Suwałkach. O jej życiu codziennym, a przy gromadce dzieci można się domyślać, że niełatwym… O intensywnej pracy nad sobą, a wiadomo, że nie odebrawszy żadnego sformalizowanego wykształcenia znała kilka języków, udzielała korepetycji, redagowała pisma literackie. Wreszcie o pewnych, i jak na tamte czasy skandalicznych faktach z życia Marii, czyli odejściu od męża i jej licznych romansach.
Druga część spotkania poświęcona była poecie, którego paradoksalnie, utwory znamy wszyscy. Nazwisko też jest powszechnie znane, jednak rzadko łączymy te informacje w jedno. Mowa o Leszku Aleksandrze Moczulskim. Autorze największych hitów zespołu Skaldowie, czy choćby wiersza „Korowód”, który tak wspaniale wykonywał Marek Grechuta. O życiu i twórczości Leszka A. Moczulskiego, nasz gość opowiadał ze szczególnym sentymentem ponieważ panowie byli prywatnie zaprzyjaźnieni. Zbigniew Fałtynowicz postawił sobie za punkt honoru propagować wiedzę o zmarłym w zeszłym roku poecie, promować jego twórczość i dbać o pamięć o nim. Oprócz ciekawej prelekcji nasz gość zaprezentował zebranym film, w którym poetę i tekściarza wspominali m.in.: Anna Dymna, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz bracia Zielińscy z zespołu Skaldowie.
Na zakończenie wieczoru można było nabyć tomiki wierszy Leszka Aleksandra Moczulskiego pod redakcją Zbigniewa Fałtynowicza i otrzymać okolicznościowy wpis. Dyrektor Biblioteki Aleksandra Kurek zapowiedziała, że z pewnością nie było to ostatnie spotkanie ze Zbigniewem Fałtynowieczem, który w swoim „repertuarze” ma również prelekcje o Czesławie Miłoszu i Zbigniewie Herbercie. Zachęcamy więc do śledzenie Zapowiedzi na naszej stronie.

Agnieszka Błaszak

 

Wyszukaj na stronie

Ostatnio dodane relacje

06 lipiec 2020
25 czerwiec 2020
23 czerwiec 2020
02 czerwiec 2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.