Relacje z wydarzeń

Stanisław Poczobut - Odlanicki - spotkanie autorskie

Stanisław Poczobut-Odlanicki, polski pisarz i podróżnik mieszkający na Białorusi spotkał się wczoraj z wąbrzeźnianami w bibliotece. Pan Stanisław gościł w Polsce na zaproszenie dyrektora biura podróży Vostok Travel Poland, pana Jarosława Macieja. Obaj panowie przybliżyli zebranym współczesną Białoruś, Pan Stanisław wspaniała gawędą, a pan Jarosław obietnicą wycieczki na grodzieńszczyznę w długi weekend majowy.

 

Stanisław Poczobut – Odlanicki ze swadą, humorem i pięknym wschodnim zaśpiewem opowiadał o historii swojej rodziny, pochodzeniu nazwiska, swoich młodzieńczych przygodach a nawet o przywarach własnej żony. Uśmiech nie schodził z twarzy słuchaczy, bo choć życie na Białorusi nie było łatwe to prelegent umiał o nim opowiadać „na wesoło” tylko z nutką nostalgii.
Odrobinę poważniej zrobiło się w drugiej części spotkania kiedy Pan Stanisław mówił o realiach życia na Białorusi. W kraju totalnie zrusyfikowanym, w którym nawet wojskowi wydają rozkazy w obcym języku. W kraju, w którym przez dziesięciolecia zwalczano wszelkie przejawy religijności, burzono kościoły. W kraju biedy i niedostatku, w którym średnia pensja wynosi jedyne 250 $. Mimo wszystko nasz gość zachęcał do wyjazdów na Białoruś, przypominając, że to kraina Mickiewicza i Polaków, którzy nigdy nie wybrali emigracji, a za granicami kraju pozostawiła ich Historia.
Polacy mieszkający za Bugiem i Niemnem bardzo cenią sobie kontakt z rodakami z macierzy i każdy przejaw zainteresowania ich losem.  - Warto jadąc na Białoruś wsadzić do czemodana jakiś drobiazg, czekoladki i obdarować nim kogoś kto się nam spodobał – doradzał Pan Stanisław – Oni to doceniają, „to Poljaki dali” chwalą się – dodawał.
Warto pamiętać o tej radzie wybierając się na wycieczkę, którą obiecał zorganizować dla wąbrzeźnian dyrektor Vostok Travel Jarosław Macieja. Przewodnikiem podczas tej wyprawy będzie najprawdopodobniej właśnie Pan Stanisław Poczobut – Odlanicki.
Po spotkaniu można było nabyć książki Stanisława Poczobut-Odlanickiego: „Opowiadania Polaka na Kresach”, „Smutna miłość kresowa” i przewodniki: „Wędrówki po Grodzieńszczyźnie”, „Grodno znane i nieznane”, „Szlakiem Elizy Orzeszkowej i jej Bohaterów wiek później” oraz zdobyć autograf.

Śledź na bieżąco wydarzenia w naszej bibliotece

 

 Agnieszka Błaszak

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.