Co słychać u Pani Dorotki z Filii dla Dzieci?

Z nowym rokiem szkolnym ruszyły zajęcia w Bibliotecznej Akademii Malucha. Od września bibliotekę odwiedziło 15 grup przedszkolaków z „Bajki”, „Alpido” i SP2, czyli łącznie 250 maluchów.
Zajęcia prowadzi bibliotekarka Dorota Sionkowska, w trzech kategoriach wiekowych: trzylatki, 4/5-latki i sześciolatki.

Każdy przedział wiekowy zajmuje się w Akademii innym zagadnieniem ;-) Najmłodsi odbywają „Spotkania z bajką”. W październiku poznali historię Czerwonego Kapturka, a co za tym idzie problematykę udzielania informacji obcym.
Starszaki zaprzyjaźniły się z Laurą bohaterką książek Silvii Serrelli. Laura to dziewczynka, która mierzy się z różnymi problemami wieku dziecięcego. Na wrześniowych i październikowych spotkaniach w bibliotece dzieci odpowiadały na pytanie „co czuję kiedy czegoś nie umiem?”.
Sześciolatki poznają serię książeczek Moosta Nele i Annet Rudolph pt. „Mały Kruk”. Sympatyczny kruczek wprowadził starszaki w zagadnienia związane ze znaczeniem imion. Dzieci próbowały ustalić co by było gdybyśmy nie mieli imion? Razem z panią Dorotką skorzystały ze „Słownika Imion” i dowiedziały się jakie znaczenie przypisuje się ich własnym imionom.
Oprócz opisanych zajęć merytorycznych, dzieci w Akademii poznają wąbrzeską bibliotekę. Półeczki z książeczkami dedykowanymi przedszkolakom, kącik zabaw, księgozbiór popularno-naukowy i podręczny.
Jak zawsze zachęcamy dzieci, by odwiedzały nas nie tylko z grupą przedszkolną, ale również w towarzystwie rodziców, babć, dziadków, starszego rodzeństwa. Do zobaczenia w bibliotece!

Agnieszka Błaszak
Dorota Sionkowska