Relacja z wakacyjnych spotkań w bibliotece

Aktywnie i nowocześnie spędzali czas młodzi wąbrzeźnianie podczas wakacyjnych zajęć w bibliotece.

Pierwszego dnia oswoiliśmy słowiański bestiariusz w trakcie zajęć z animatorkami Eweliną Wolską i Jagodą Kurek. Dzieci przekonały się, że słowiańskie stwory to żadne potwory. Poznały skrzaty, rusałki, wampierze i inne krzywulce z prastarej mitologii a na koniec mogły się w nie wcielić i zaprezentować swoisty pokaz monstrów. Dzień drugi należał do piratów. Były morskie opowieści, korsarskie szranki i konkursy a w końcu odnaleźliśmy piracki skarb. Kolejny dzień wymagał rozruszania wakacyjnie rozleniwionych szarych komórek. Dzieci zmierzyły się z krzyżówkami, rebusami, zagadkami logicznymi a także z grą słowotwórczą znaną z programu TVP „Kocham Cię, Polsko”. „Zakrętkowy zawrót głowy” to temat kolejnego wakacyjnego spotkania. Korzystając z kolorowych nakrętek od napojów dzieci wykonały barwne układanki o tematyce wakacyjnej.

W piątek 20 lipca zajęcia zatytułowane „Fotograficzne fiku miku” poprowadziła artystka-fotografik Monika Świniarska. Na początku uczestnicy dowiedzieli się jak barwa, światło bądź perspektywa wpływają na charakter zdjęcia i budują jego nastrój. Do tworzenia własnych fotosów dzieci mogły wykorzystać różne przedmioty: błyszczący karton falisty, szkło powiększające, kawałki pleksi i materiałów transparentnych a nawet rajstopy. Okazało się, że użycie błyszczących, nieprzeźroczystych powierzchni działa jak blendy, które odbijając światło oświetlają fotografowany przedmiot. Z kolei materiały przezroczyste nadają zdjęciu tajemniczości i magii. Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystali w praktyce wykonując fotografie na temat: „Nastrój książki lub emocje jakie w Tobie wywołała”. Pracując w grupach dzieci wybierały książkę, którą chciały sfotografować. Współpracując i dzieląc się zadaniami młodzi fotografowie próbowali w sposób kreatywny pokazać nastrój książki i swoje emocje towarzyszące czytaniu. Jaki efekt udało się uzyskać uczestnikom warsztatów możecie Państwo podziwiać poniżej.

Drugi tydzień wakacyjnych spotkań w bibliotece upłynął pod znakiem wspólnych gier i zabaw kreatywnych. Dzieci własnoręcznie tworzyły karty do „Czarnego Piotrusia” a następnie rozegrały turniej. Korzystały też ze słonecznej pogody bawiąc się wspólnie i puszczając bańki na bibliotecznym dziedzińcu. Upamiętniliśmy również 120 rocznicę urodzin Jana Brzechwy organizując konkurs pięknego czytania jego wierszy. Przedostatniego dnia wakacji w bibliotece rozbrzmiała muzyka i wesołe piosenki a dzieciaki popisywały się wokalnie podczas turnieju karaoke.
27 lipca zakończyliśmy nasze wakacyjne zabawy tworząc malarskie, letnie impresje. Dzieci, które uczestniczyły we wszystkich dziesięciu spotkaniach i zapełniły swój pamiątkowy album wakacyjny kompletem naklejek, otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Bibliotekę. Zupełnie na zakończenie, i dzieci, i nas bibliotekarki spotkała wielka niespodzianka. Pani Kasia Sumińska, w podziękowaniu za udział jej córeczki w zajęciach bibliotecznych poprowadziła żywiołowe ćwiczenia z zumby! Nowoczesne i pełne aktywności wakacje w bibliotece zakończyliśmy więc radośnie i z przytupem - dosłownie! ;-)

Agnieszka Błaszak