Działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pn. „TU CZYTAMY!”
W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie w zakresie tego programu działają 2 Dyskusyjne Kluby Książki – dla osób dorosłych i klub młodzieżowy. Klubowe spotkania odbywają się średnio co 1,5 miesiąca, na których rozmawiamy o wspólnie przeczytanej książce, wymieniamy własne poglądy i opinie, dyskutujemy także o innej literaturze, kulturze, teatrze, filmie, o życiu itp. Kluby te zrzeszają stały skład osobowy, ale nowi chętni klubowicze są bardzo mile przyjmowani. Wystarczy taką chęć zgłosić w bibliotece. W ramach tego programu organizowane są spotkania autorskie ( raz w roku, finansowane przez Instytut Książki).
Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytetu 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych oraz bibliotek publicznych wchodzących w skład innych instytucji kultury, dla których organem założycielskim jest gmina. Priorytet "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020" został stworzony z myślą o wzmocnieniu, a także przekształceniu i rozwoju funkcji, jakie w życiu społeczności lokalnych pełnią biblioteki publiczne w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50 tys. mieszkańców.
W ramach priorytetu można starać się o dofinansowanie zadań związanych z remontem, przebudową, rozbudową i budową oraz wyposażeniem budynków bibliotek. W ramach projektu biblioteka wąbrzeska otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 mln. złotych na budoę nowego obiektu. Projekt realizowany jest od czerwca 2016 r.
Biblioteka wykupiła dostęp do platformy książek elektronicznych LEGIMI. Wystarczy pobrać KOD w Wypożyczalni dla Dorosłych i korzystać bezpłatnie.
Instrukcja korzystania z serwisu LEGIMI:
Aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy:
- Posiadać ważną kartę biblioteczną.
- Pobrać kod dostępu w bibliotece (ul. Matejki 11 B – Wypożyczalnia dla dorosłych) okazując kartę biblioteczną
- Wejść na stronę https://www.legimi.pl/ksiaznicakopernikanska/ i wpisać unikatowy kod otrzymany w bibliotece.
- Założyć darmowe konto/zarejestrować się podając adres e-mail i nazwę użytkownika oraz hasło.
- Pobrać bezpłatną aplikację Legimi.
- Zalogować się do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą.
Aby przedłużyć dostęp do serwisu na kolejny miesiąc należy:
- Pobrać kod dostępu na kolejny miesiąc.
- Wejść na stronę www.legimi.pl/wimbp_b i zalogować się na swoje konto wpisując login i hasło użyte podczas rejestracji do serwisu.
- Po zalogowaniu wpisać kod dostępu otrzymany w Bibliotece.
CZYTAK plus
Biblioteka bierze udział w projekcie wspierającym osoby z dysfunkcją wzroku.
„Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących” realizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu Biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące.
-Udostępniamy także około 1000 tytułów książek mówionych
to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce.
Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), dodawanie notatek i zakładek do obiektów. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów. W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego.
przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją „Książką połączeni”, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe „wyprawki czytelnicze”.
Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.
Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces. Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo mała książka to wielki człowiek!
NOWOCZESNE CZYTANIE W WĄBRZESKIEJ BIBLIOTECE
oferujemy możliwość wypożyczenia czytników e-booków (12 sztuk)
REGULAMIN WYPOŻYCZANIA CZYTNIKÓW E-BOOKÓW
w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej
im. W. Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie
1. Czytniki e-booków można wypożyczać w wypożyczalni dla dorosłych MiPBP przy ul. Matejki 11 B.
2. Z usługi wypożyczania e-czytników mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające kartę biblioteczną MiPBP w Wąbrzeźnie.
3. Można wypożyczyć 1 czytnik na okres 1 miesiąca z możliwością jednokrotnego przedłużenia terminu zwrotu o kolejny miesiąc, o ile nie ma innych osób oczekujących na wypożyczenie.
4. Przedłużenia można dokonać najpóźniej w dniu terminu zwrotu.
5. Opłata za przetrzymanie czytnika wynosi 1 zł za każdy dzień.
6. Przy wypożyczaniu czytnika korzystający zobowiązany jest do okazania dowodu osobistego i podpisania oświadczenia (załącznik nr 1 do Regulaminu).
7. Przed zwrotem czytnika użytkownik zobowiązany jest do usunięcia wszystkich wgranych przez siebie plików i oddania w stanie takim, jak go wypożyczył. Czytnik powinien być "naładowany".
8. Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu praw autorskich do materiałów zamieszczanych na czytnikach przez użytkowników.
ACADEMICA
to największa w Polsce bezpłatna, pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia prawie 3 500 000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.
Dysponuje dwoma rodzajami dostępu: nieograniczonym – publikacje oznaczone zieloną kropką są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń z każdego urządzenia oraz ograniczonym – publikacje są dostępne tylko na wyznaczonych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica.
Taki właśnie terminal jest do Waszej dyspozycji w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Wąbrzeźnie, przy ul. Matejki 11 B.
KULTURALNA UKŁADANKA
Grupa nieformalna „Literacki Gang” powstała przy bibliotece na potrzeby udziału w konkursie inicjatyw lokalnych „Kulturalna układanka” przygotowała projekt pod nazwą „CWA - Criminal Wąbrzeźno Adventures”. Projekt zakłada wydanie zbioru opowiadań nagrodzonych w XXIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”, spotkanie promocyjne oraz warsztatowe. Projekt jest realizowany od sierpnia do października 2024 r.
Konkurs został zorganizowany w ramach projektu realizowanego przez Wąbrzeski Dom Kultury ze środków Narodowego Centrum Kultury – program Dom Kultury + Edycja 2024.
to program Ministra Edukacji Narodowej, na który Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wabrzeźnie uzyskała dofinansowanie w kwocie 29 002 zł.W projekcie biorą udział przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego "Bajka" w Wąbrzeźnie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie. Projekt przygotowany przez Bibliotekę nosi nazwę "Coolturalny Przedszkolak" i zakłada szeroką edukację literacką, artystyczną i kulturalną, z elementami kultury ludowej. Realizacja projektu rozpoczęła się 30 września i potrwa do 20 grudnia 2024 r.