Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie z książką Radka Raka "Baśń o wężowym sercu albo słowo wtóre o Jakóbie Szeli"

Jeszcze w starym roku udało się spotkać dyskutantom Dyskusyjnego Klubu Książki zrzeszonym przy wąbrzeskiej bibliotece.

Tym razem pod dyskusję poddano książkę Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Autor w 2020 roku za tę książkę otrzymał nagrodę NIKE. Jak sam tytuł wskazuje czytelnik może się spodziewać dwóch gatunków powieści. Można by powiedzieć, że jest to książka z pogranicza historii i fantastyki (każdy rozdział rozpoczyna się od słów: „Powiadają, że…”). Akcja książki rozgrywa się w Galicji. Magia, fikcja miesza się z rzeczywistością wpływając na losy chłopa (parobka) Jakóba Szeli, który z Chama chce zostać Panem. Książka osadzona w podziale klasowym. Co ważne! Niezmienne u autora tej powieści jest spojrzenie
na człowieka. Opinie klubowiczów: „kiedy czytałam tę książkę długo też zastanawiałam się co o niej powiedzieć: na pewno bogaty język, ogromna wiedza oraz niesamowita wyobraźnia autora”. Rekomendacja kolejnej dyskutantki: „jest w niej historia, magia, a i trochę erotyzmu”. Inna dodaje: „książka realistyczno – magiczna dla dojrzałego czytelnika”. Więcej szczegółów nie zdradzamy i do przeczytania książki zachęcamy. Na kolejne spotkanie zaplanowaliśmy książkę Jacka Dukaja pt. „Imperium chmur”.

Marzena Seroka