Dobre, bo nasze

Gawędy o Niedźwiedziu

Autor: Andrzej Mieczkowski

Wydawca: Wąbrzeskie Zakłady Graficzne
Miejsce i rok wydania: Wąbrzeźno, 2023
Liczba stron: 106 stron

„Gawędy o Niedźwiedziu” to zapisane wspomnienia autora i innych osób o tym miejscu i ludziach, którzy tam mieszkali. Zawiera niemal 70 legend lokalnych. Publikacja został wznowiona w 2023 roku i wzbogacona o o kilka nowych rozdziałów opisujących wojenne losy rodziny. W nowym wydaniu znalazły się również niepublikowane dotąd zdjęcia.

 

ANDRZEJ MIECZKOWSKI

urodził się 1930 r. Wnuk Wacława Mieczkowskiego dawnego właściciela majątku w Niedźwiedziu, założyciela słynnego muzeum.
Studia leśne ukończył w Poznaniu w 1952 roku. Od 1967 r., Przez 15 lat pracował w Lasach Państwowych, a przez kolejnych 30 w Technikum Leśnym w Tucholi, ucząc użytkowania lasu. Jest autorem podręcznika "Transport drewna dla techników leśnych". Zna i kocha Bory jak nikt inny.
Jego wielką pasją od lat młodzieńczych jest fotografia. Od 1991 r. para się również malarstwem olejnym. Przez lata namalował przeszło 200 obrazów. Uwieczniał głównie piękno Borów Tucholskich oraz zapamiętane z dzieciństwa uroki rodzinnego majątku w Niedźwiedziu. Mieczkowski miał kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych w wielu miastach w Polsce. O sobie mówi skromnie: - Jestem amatorem, nigdy nie uczyłem się malowania w żadnej szkole, z zawodu jestem leśnikiem, talent do malowania chyba trochę mam. Po przejściu na emeryturę miałem dużo czasu i trzeba było ten czas przyjemnie i pożytecznie zagospodarować. Wziąłem się za malowanie.

Oprócz malowania i fotografii pan Andrzej pisze prozą i wiersze, rzeźbi. Od kilkunastu lat jest współtwórcą kroniki Tucholi. W 2015 roku wydał tomik wierszy pt. "Posłuchaj szumu drzew". Jego wielką pasją są wędrówki po górach. 

Szczególną troską otacza rodzinne pamiątki. Opracował historię i drzewo genealogiczne rodu Mieczkowskich od XV stulecia. Jego "Gawędy o Niedźwiedziu" to niezwykłe wspomnienia o ludziach, miejscach i zdarzeniach, które przeminęły lecz wciąż żyją w pamięci autora i jego bliskich.


Relacja ze spotkania autorskiego--> TUTAJ

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.