Dobre, bo nasze

Wąbrzeźnianie pod żaglami

Autor: Anna Borowska (red.), Aleksandra Basikowska (red.)

Wydawca: Urząd Miasta Wąbrzeźno
Miejsce i rok wydania: Wabrzeźno, 2021
Liczba stron: 159 stron

A może Wy też złapiecie wiatr w żagle?
Okazuje się, że tradycje żeglarskie w Wąbrzeźnie sięgają początków ubiegłego wieku. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez Urząd Miasta Wąbrzeźno. Książka podzielona jest na cztery rozdziały. Jej treść, wzbogacona zdjęciami i wycinkami prasowymi, oparta jest głównie na wspomnieniach wąbrzeźnian z różnych dekad. Są w niej też relacje z wypraw wodnych z 1924 roku oraz z tej najnowszej z 2021 roku. Ciekawostką jest również kronika Ogniska Krzewienia Kultury Fizycznej SPARTA z lat 1962 – 1965. Dopełnieniem prawie stuletniej historii wąbrzeskiego żeglarstwa jest rozdział o powstaniu i realizacji projektu pn. „Utworzenie przystani sportów wodnych w Wąbrzeźnie”. Książki nie ma w sprzedaży. Można ją bezpłatnie otrzymać w ramach działań promocyjnych Urzędu Miasta, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Wąbrzeskiego Domu Kultury lub po prostu wypożyczyć w bibliotece. Do czego serdecznie namawiamy!

1924 r. - na wyprawę wodniacką wyruszył  Stanisława Bryx wraz z kolegami. Grupa zapaleńców przepłynęła Wisłę łodzią żaglową, z Krakowa do Bydgoszczy, a może nawet do Gdańska! Relacje z wyprawy publikowała ówczesna prasa. Diariusz żeglarzy znajduje się w książce "Wąbrzeźnianie pod żaglami".

2021 r. - kajakowa podróż Strugą, Drwęcą i Wisłą ku falom Bałtyku, pomyślana jako element uroczystości stulecia powrotu Wąbrzeźna do Polski, a także apel o to, by dbać o H2O, przy tym wspaniała promocja turystyki wodnej i naszego miasta. Wyprawa, której idea zrodziła się od legendarnego napisu na murze autorstwa Krzysztofa Zielińskiego "Wąbrzeźno żąda dostępu do morza!" Całość została opowiedziana w pamiętniku Kamila Topolewskiego.