To już tradycja, że z początkiem października zapraszamy naszych czytelników i sympatyków na doroczną Noc Bibliotek.
Ogólnopolska Noc Bibliotek odbywa się już po raz dziesiąty, tym razem pod hasłem "Moc bibliotek - Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek ".
Jubileuszowa edycja przyniosła jedną ważną zmianę - Noc obchodzona zwykle w sobotę, tym razem odbędzie się w piątek.
11 października, to wyjątkowe „nocne” święto bibliotek, będziemy w Wąbrzeźnie - nieco przewrotnie - celebrować już od rana. Jak zwykle program naszej Nocy Bibliotek został tak skonstruowany, by znaleźli w nim coś dla siebie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. I tak:
MŁODZIEŻ
O godzinie 11:00 młodzież ze szkół średnich spotka się na twórczych warsztatach z Kamilą Cudnik. Ta znana toruńska pisarka, absolwentka Wydziału Prawa UMK, przez kilka lat związana zawodowo ze strukturami policyjnymi jest autorką kryminałów i powieści obyczajowych. Na warsztatach z młodzieżą opowie o swoim sposobie na pisarstwo i doświadczeniach związanych z wydaniem pierwszej książki. Zachęci do podejmowania własnych prób pisarskich. Wydarzenie jest częścią projektu CWA – Criminal Wąbrzeźno Adventures realizowanego w ramach programu NCK Dom Kultury + "Kulturalna układanka". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2024.
DZIECI
O 15:30 biblioteka zaprasza dzieci wieku 5-7 lat na warsztaty literackie, których głównym bohaterem będzie Albert Albertson. To rezolutny kilkulatek, którego przygody znane z serii książek Gunilli BergastrÖm, są nie tylko pouczające, ale i przezabawne. W bibliotece zagości wystawa ilustracji z książek o Albercie od Wydawnictwa Zakamarki, która będzie początkiem spotkania. W trakcie wspólnej zabawy uczestnicy rozprawią się z potworem, który czasem tkwi w każdym z nas.
DOROŚLI
Wreszcie „wieczorową porą”, o godz. 17:00, jak przystało na Noc Bibliotek, odbędzie się spotkanie z prof. Bogdanem Chojnickim wybitnym specjalistą w dziedzinie agrometeorologii, który często omawia ekstremalne zdarzenia pogodowe na antenie TVN24. Prof. Chojnicki pochodzi z Wąbrzeźna, zawodowo związany jest z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Na spotkaniu w bibliotece omówi temat “Jak człowiek zmienił klimat” . Mamy nadzieję, że spotka się on z dużym zainteresowaniem słuchaczy, zwłaszcza w obliczu ostatniej powodzi na południu Polski.
Dowiedz się więcej
Zobacz Noc Bibliotek 2023